Skupina Orlen, do které patří Unipetrol, téměř zdvojnásobila čtvrtletní zisk

foto Ilustrační foto - Ceny pohonných hmot na čerpací stanici Orlen v polské Bogatyni nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku.

Plock/Praha - Polská petrochemická skupina Orlen, která v České republice vlastní firmu Unipetrol, v loňském čtvrtém čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk na 8,1 miliardy zlotých (zhruba 40 miliard Kč). Orlen to dnes oznámil v tiskové zprávě. Za celý rok se zisk také téměř zdvojnásobil, a to na 21,4 miliardy zlotých (zhruba 107 miliard Kč).

Výsledky navíc nezahrnují mimořádný zisk 8,2 miliardy zlotých spojený s převzetím plynárenské firmy PGNiG ve čtvrtém čtvrtletí, a mimořádný zisk 5,8 miliardy zlotých spojený s převzetím ropné společnosti Lotos ve třetím čtvrtletí.

Tržby skupiny Orlen se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily na 102,3 miliardy zlotých ze 40,9 miliardy o rok dříve. V celém loňském roce tržby stouply na 278,5 miliardy zlotých z předloňských 131,3 miliardy. K jejich růstu přispělo převzetí firem PGNiG a Lotos.

Součástí skupiny Orlen je rovněž společnost Orlen Unipetrol, která je největší rafinérskou a petrochemickou firmou v Česku. Orlen Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy a také na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Jeho součástí je síť čerpacích stanic Benzina Orlen.

Společnost Orlen Unipetrol dnes oznámila, že v loňském roce zvýšila čistý zisk na více než pětinásobek, respektive na 17,9 miliardy korun. Výrazně také vzrostly tržby společnosti, meziročně o více než 36 procent na 209,5 miliardy korun.

Orlen Unipetrol loni více než pětinásobně navýšil zisk na 17,9 miliardy korun

Rafinérská a petrochemická skupina Orlen Unipetrol v loňském roce více než pětinásobně zvýšila svůj čistý zisk na 17,9 miliardy korun. Meziročně je to nárůst o 14,7 miliardy korun. Výrazně také stouply tržby společnosti, meziročně o více než 36 procent na 209,5 miliardy korun. Podle společnosti se v hospodaření projevily mimo jiné investice z předchozích let. V loňském roce v nich pokračovala, když vynaložila 9,2 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala společnost Orlen Unipetrol.

"Hospodářské výsledky byly pozitivně ovlivněny našimi investicemi z uplynulých let. Za posledních pět let jsme investovali 50 miliard korun. Vysokou míru investic jsme dokázali udržet i v těžkých covidových letech, kdy jsme se v roce 2020 propadli do ztráty ve výši šesti miliard. Nyní sklízíme ovoce tohoto úsilí a zároveň naše finanční výsledky podpořila pozitivní makroekonomická situace v rafinérském segmentu," uvedl generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Skupina v loňském roce zpracovala 7,5 milionu tun ropy. Prodej rafinérských produktů dosáhl 6,1 milionu tun a prodej petrochemických produktů úrovně dvou milionů tun. Celkové investice podle společnosti činily 9,2 miliardy korun a směřovaly do pokračující modernizace výrobních technologií v obou rafinériích, revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, výstavby nové jednotky na výrobu kapalného uhlovodíku DCPD, výstavby 11. krakovací pece etylenové jednotky a rozvoje maloobchodní sítě čerpacích stanic v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Při budování recyklačních kapacit skupina investovala také do společnosti Remaq, kterou začlenila do své skupiny. Skupina tak očekává, že v roce 2030 bude až pětina její petrochemické produkce tvořena z recyklovaných materiálů.

V maloobchodě skupina pokračovala v investicích do modernizace a rozvoje své sítě čerpacích stanic Orlen Benzina, která je největším řetězcem v České republice. V České republice skupina provozuje 431 stanic. Občerstvovací koncept Stop Cafe je dostupný na 334 z nich. Skupina také pracuje na rozšiřování infrastruktury pro elektromobilitu. Na konci roku 2022 provozovala elektro dobíjecí stojany na 55 čerpacích stanicích. Skupina loni rozšiřovala také své aktivity na Slovensku, kde má nyní 51 čerpacích stanic, a zejména v Maďarsku, kde díky akvizicím na konci loňského roku měla 79 čerpacích stanic.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, společnost Spolana v Neratovicích, otrokovická společnost Remaq a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Orlen Unipetrol zaměstnává téměř 6000 lidí. Orlen Unipetrol patří do skupiny společností, na než vláda uvalila tzv. windfall tax, tedy daň z mimořádných zisků. Firma ho bude odvádět z letošního zisku, na loňský rok se ještě daň nevztahuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď