Organizátoři novoročních ohňostrojů jej chtějí navzdory Praze

foto Novoroční ohňostroj 1. ledna 2019 v Praze.

Praha - Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show navzdory rozhodnutí vedení hlavního města, která se ohňostroj rozhodla nahradit světelnými projekcemi na budovy, tzv. videomappingem. ČTK to dnes oznámili organizátoři Jan Šaršouna a Martin Peter. Financovat chtějí akci z peněz vybraných od obyvatel. Podrobnosti a místo konání zatím nechtěli sdělit. Magistrát letos v srpnu jako důvod pro změnu uvedl negativní důsledky klasických ohňostrojů, především hluk, který ruší zvířata.

"Dostávám stovky dotazů, jak to bude letos s ohňostrojem, a právě podpora našich fanoušků z Prahy a České republiky mě přiměla pokusit se zachránit novoroční ohňostroj v Praze," uvedl Martin Peter, designér a choreograf posledních pěti ročníků ohňostrojů v Praze.

Podrobnosti chtějí zástupci sdružení uvést až na začátku prosince. "S ohledem na postoj magistrátu by bylo nestrategické prozrazovat více detailů," uvedli Šaršoun s Peterem. Místo a formu prý ale již znají.

K financování produkce chtějí získat peníze prostřednictvím transparentního účtu, na který může přispět kdokoliv. "Věřím, že lidé o ohňostroje stojí, a tak financování necháváme pouze na jejich vůli a každý obyvatel Prahy, občan Česka i organizace může přispět na náš transparentní účet jakýmkoliv obnosem, a pomoci tak zachránit součást kultury naší země," uvedl Šaršoun. Ohňostroje platilo dříve hlavní město ze svého rozpočtu a vydávalo za ně každý rok okolo jednoho milionu korun.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď