Organizace ROSA otevře v Praze 2 krizové centrum pro ženy

foto Spolek Rosa – centrum pro ženy otevřelo krizový byt pro ženy ohrožené domácím násilím. Slavnostního otevření se zúčastnili starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (druhá zleva), ředitelka spolku Rosa Marie Vavroňová (třetí zleva) a poslanec Michal Zuna, 13. června 2022, Praha.

Praha - Na území Prahy 2 otevře nezisková organizace ROSA krizové centrum pro ženy ohrožené domácím násilím. K dispozici tam bude vybavený byt pro krizové situace a zázemí krizové telefonní linky. Ta bude nově fungovat na čísle 800 605 080 v celodenním režimu. V ubytovacím zařízení, které organizaci dala k dispozici radnice druhé městské části, je deset lůžek. Novinářům to dnes oznámili ředitelka ROSA Marie Vavroňová a zástupci Prahy 2.

Fotogalerie

"Nejen v Praze, ale i v celém Česku je specializovaných a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím dlouhodobě nedostatek. Jsme proto rádi, že jsme od Prahy 2 dostali k dispozici byt pro krizovou pomoc," řekla Vavroňová.

V prostorách krizového bytu, který má asi 150 metrů čtverečních, budou ženy moci pobývat až sedm dní. Časový úsek je podle vedoucí krizové pomoci ROSA Branislavy Marvánové Vargové daný ze zákona. Krizovou pomoc budou klientkám poskytovat pracovníci organizace v celodenním režimu. "Cílem krizového bydlení je mimo jiné zajistit ženám bezpečí před násilníkem a poskytnout sociální a právní poradenství a krizovou intervenci," dodala Marvánová Vargová. Ubytovací službu v krizovém bytě v Praze 2 budou moci využít ženy bezdětné i ženy s dětmi.

Od středy 15. června se rozšíří rovněž kapacita telefonní krizové linky pro ženy zažívající násilí. Nově bude v provozu i v nočních hodinách. Linka funguje na telefonním čísle 800 605 080 a volání na ni je zdarma. Linku s tímto číslem založila ROSA loni v září, nyní ji chce organizace více propagovat. Telefonní linky organizace dosud zaznamenaly 52.500 volajících, uvedla Vavroňová.

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a radní Prahy 2 a poslanec Michal Zuna (TOP 09) se shodli, že je potřeba domácí násilí pojmenovat jako "absolutně nepřípustné" a jeho obětem je třeba pomáhat. Zástupci Prahy 2 uvedli, že bezpečnost je pro vedení radnice prioritou. První byt proto Praha 2 pro organizaci, která pomáhá ženám potýkajícím se s domácím násilím, vyčlenila už dříve. Byt se čtyřmi lůžky je k dispozici od září loňského roku.

Ředitelka organizace doplnila, že během let, kdy byli lidé převážně v domácím prostředí kvůli omezením a vládním nařízením souvisejícím s pandemií covidu- 19, narostl počet případů domácího násilí asi o 20 procent oproti letům předcházejícím.

Spolek ROSA – centrum pro ženy funguje 29 let. Služeb poradenského centra této neziskové organizace zatím využilo 17.150 žen. Azylový dům, který organizace provozuje, využilo za 24 let jeho provozu 452 žen s 563 dětmi. Azylový dům a dva azylové byty s utajenou adresou mají kapacitu 35 lůžek. Podle zákona může žena ohrožená domácím násilím v azylovém ubytování přebývat nejdéle jeden rok.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď