Oregonský Bootleg Fire se daří hasit, v USA a Kanadě ale dál zuří stovky požárů

foto Požár v Kalifornii. (snímek z 23. července 2021)

Portland (USA) - Tisíce hasičů bojují na západě Spojených států a v Kanadě s lesními požáry, které v posledních týdnech pustoší převážně venkovské oblasti od Kalifornie až po Ontario a vyhánějí z domovů tisíce obyvatel. Na jihu Oregonu krizové složky pokročily v boji proti největšímu aktivnímu ohnisku v USA, které je však stále uhašené méně než z poloviny. Ve státě Montana při zásahu u jednoho z místních požárů utrpělo zranění pět hasičů, informovala agentura AP.

V Severní Americe hoří lesy nejméně na stovkách míst v době, kdy je místní sezona požárů teprve v první polovině. Období ničivých ohňů se za posledních deset let prodloužilo, což odborníci připisují klimatickým změnám, k nimž přispívají emise skleníkových plynů. Zejména na západě USA panuje v posledních letech mimořádné sucho, riziko vzniku požárů pak zhoršila vedra ze začátku léta.

Jen v kanadské provincii Britská Kolumbie už letos zaznamenali na 1200 požárů, z nichž je nyní aktivních více než 250. Regionální vláda kvůli tomu vyhlásila krizový stav, úřady už podle zpravodajské společnosti CBC nařídily evakuaci více než 5000 budov, zatímco na dalších 17.000 se vztahuje výstraha.

Nejvíce zasažená je oblast města Kamloops, kde jedno z ohnisek zachvátilo zónu o rozloze asi 560 kilometrů čtverečních. Ředitel provinční agentury pro boj proti požárům Ian Meier před víkendem uvedl, že více ohňů se šířilo v důsledku silného větru. V jižní polovině Britské Kolumbie podle něj panují extrémně suché podmínky a na dohled nebyla "žádná úleva".

Relativně příznivé zprávy přišly na konci pracovního týdne v souvislosti s ohněm nazývaným Bootleg Fire, který v řídce zalidněné oblasti na jihu Oregonu spálil více než 1600 kilometrů čtverečních porostu. Proti živlu bojuje více než 2300 hasičů včetně posil z jiných států, šíření plamenů se s jejich přičiněním v posledních dnech zpomalilo. Požár hoří už více než dva týdny a zničil desítky domovů, oběti na životech si dosud nevyžádal.

Na západě USA stále evidují desítky větších požárů, kromě Kalifornie a Oregonu jsou významně zasaženy také státy Washington, Idaho a Montana. V posledním jmenovaném regionu ve čtvrtek pět hasičů utrpělo zranění, když nevyzpytatelný vítr v náročném terénu u obce Jordan obrátil plameny proti nim. V pátek pětice zraněných zůstávala v nemocniční péči, uvedla AP.

Předpověď počasí slibuje na příští týden pro velkou část USA další vlnu veder, která zřejmě zasáhne hlavně centrální část země, ovšem nadprůměrné teploty by mohly panovat i v Montaně, Idahu nebo Oregonu. V jižněji položených oblastech meteorologové předpovídali bouřky, přičemž hrozily i ty takzvaně suché, což znamená málo deště a mnoho blesků, které mohou zažehnout nové požáry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď