Orbánovým vyzyvatelem by mohl být konzervativní starosta Márki-Zay

foto Maďarský nezávislý politik Péter Márki-Zay

Budapešť - Vyzývatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude s největší pravděpodobností Péter Márki-Zay. Po sečtení zhruba 98 procent hlasů z primárních voleb opozice vede tento konzervativní starosta o více než 13 procentních bodů nad europoslankyní Klárou Dobrevovou, která již uznala svou porážku, informovala agentura AP. Devětačtyřicetiletý Márki-Zay by se měl stát společným kandidátem svazku šesti opozičních stran na maďarského premiéra.

Fotogalerie

"Zvítězit můžeme jedině společně," pronesl Márki-Zay před svými jásajícími příznivci. "Tohle byla bitva, ale musíme také vyhrát válku," doplnil s odkazem na volby do parlamentu, které se budou konat na jaře příštího roku. Dosavadní soupeřka Márkimu-Zayovi pogratulovala. "Přeji mu mnoho sil v našem úsilí o sesazení Viktora Orbána a následné demontáži jeho režimu," prohlásila Dobrevová a vítězi primárek přislíbila podporu.

Politik, který se v primárkách opozičních stran prezentoval jako přijatelná volba pro konzervativní i levicové voliče, měl po sečtení prvních hlasů v druhém kole hlasování náskok v Budapešti, zatímco Dobrevová vedla na venkově. V prvním kole zvítězila Dobrevová. Kromě Márkiho-Zaye s ní postoupil do druhého kola ještě liberální starosta Budapešti Gergely Karácsony, který však později odstoupil a podpořil konkurenta Dobrevové. Druhého kola primárek se účastnilo 662.000 Maďarů.

Umírněně konzervativní ekonom Márki-Zay není členem žádné ze zavedených maďarských politických stran a stojí v čele Hnutí Maďarsko všech (MMM), které spoluzakládal. Upozornil na sebe v roce 2018 vítězstvím v obecních volbách v domovském městě Hódmezövásárhely, které bylo do té doby baštou Orbánovy vládní strany Fidesz. Právničku a ekonomku z Demokratické koalice Dobrevovou, která zastává středolevou politiku, podle serveru EUobserver mnozí znají hlavně jako manželku bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. Podle průzkumů veřejného mínění bylo právě manželství s kontroverzním bývalým předsedou vlády její největší slabinou.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. Spojuje je touha zbavit moci Orbána, který vládne od roku 2010 a vede spory s Evropskou unií kvůli migraci nebo politice vůči sexuálním menšinám.

Orbán by tak mohl poprvé od nástupu k moci čelit ve volbách do parlamentu sjednocené opozici, poznamenal Reuters.

Oba opoziční politici slíbili postupně demontovat to, co nazývají Orbánovým "neliberálním státem". Plánují například změny zákonů, které podle premiérových kritiků pomohly upevnit jeho moc. Hodlají rovněž zlepšit vztahy s Evropskou unií.

Kandidatura Márkiho-Zaye by mohla pro Orbána v parlamentních volbách znamenat velkou výzvu. Konzervativní starosta má sedm dětí a netají se svou křesťanskou vírou. Tato image by mohla ztížit případnou Orbánovu snahu jej očernit a mohla by rovněž oslovit mnoho nerozhodnutých voličů na venkově i v metropoli, podotkla agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď