Orbánova šála vyvolala u sousedů pobouření i předvolání velvyslanců

foto Maďarský premiér Viktor Orbán, 11. října 2022. 

Kyjev/Budapešť/Praha - Ukrajinské ministerstvo zahraničí se rozhodlo předvolat si maďarského velvyslance. Je to kvůli počínání premiéra Viktora Orbána, oznámil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčího ukrajinské diplomacie. Orbán se na veřejnosti ukázal s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí. Pobouření Orbán vyvolal i na Slovensku, v Rumunsku či Chorvatsku, jako provokaci jeho šálu kritizoval šéf české diplomacie Jan Lipavský.

"Propaganda revizionistických myšlenek v Maďarsku nepřispívá k rozvoji ukrajinsko-maďarských vztahů. Na ministerstvo zahraničí bude pozván maďarský velvyslanec, kterému bude dáno na vědomí, že počínání Viktora Orbána je nepřijatelné," řekl mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Orbán si šálu s mapou Velkého Maďarska vzal na nedělní přátelský zápas fotbalových reprezentací Maďarska a Řecka. Záběry z této akce zveřejnil na svém facebooku.

Mapka na šále zahrnuje i části nynějšího Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny, které do konce první světové války patřily k Uherskému království, v rámci Rakouska-Uherska. Maďarsko o tato území přišlo trianonskou mírovou smlouvou, což představuje pro mnohé Maďary dodnes trauma. Orbánovy připomínky Velkého Maďarska v posledních letech opakovaně vyvolávaly napětí ve vztazích se sousedy.

Před koncem první světové války a pak znovu v letech druhé světové války byla součástí Uherska nynější ukrajinská Zakarpatská oblast, která v meziválečných letech byla jako Podkarpatská Rus součástí Československa. V letech druhé světové války byla k Maďarsku připojena i část jižního a východního Slovenska, včetně Košic.

Na Orbánovu šálu zareagoval v komentáři i slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer, který v této souvislosti použil výrazy "hnus a humus".

"Možná to není diplomatická mluva, ale 'az is számít azaért' (i to se počítá)," dodal Káčer. Pokládá se za ministra "s pozitivním vztahem k uherskému dědictví a společným dějinám", ale problém má se "způsobem chování vlády našeho souseda" a "divotvornými aktivitami, které nemají obdobu v zemích Evropské unie". Káčer zdůraznil, že ve vzájemných vztazích nemá mít místo "iredenta a revizionismus", protože "kam takové sentimenty a plány vedou, jsme viděli v roce 1939 a vidíme dnes v přímém přenosu na Ukrajině v podání ruské agrese".

Orbánovo počínání považuje za nepřijatelné český ministr zahraničí Lipavský. "Zcela chápu podráždění našich slovenských a dalších přátel," uvedl na twitteru. Evropa podle něj čelí největším bezpečnostním i ekonomickým výzvám od konce druhé světové války. "Jednota a spolupráce zemí je nyní klíčová," poznamenal Lipavský.

Orbánova strana Fidesz hraje v naději na získání hlasů voličů na strunu skutečných či domnělých historických křivd a Orbán vědomě posouval hranice s otevřeně iredentistickou nostalgií, napsal v souvislosti s premiérovou šálou maďarský list Népszava. Připomněl dřívější skandály kolem zobrazení Velkého Maďarska v premiérově pracovně či po Orbánově výroku o "odebrání moře Maďarsku", po kterém následoval oficiální protest Chorvatska.

Orbánova šála nyní podle webu Mandiner vyvolala pobouření také v Rumunsku, kde jeden z deníků vyšel s titulkem "Orbán anektoval Transylvánii" - v narážce na skutečnost, že mapa na Orbánově šále zahrnovala i tento region, nazývaný česky také Sedmihradsko. Rumunské ministerstvo zahraničí předalo maďarskému velvyslanci protest a sdělilo, že "revizionismus v jakékoliv podobě je naprosto nepřijatelný".

Chorvatský premiér Andrej Plenković před novináři prohlásil, že video s Orbánovou šálou neviděl, a tak se k šálám vyjadřovat nechce a nebude. Územní nároky kohokoliv, včetně Maďarska, vůči Chorvatsku jsou ale podle něj absolutně nepřijatelné a nepřipadají v úvahu.

Sám Orbán dnes podle agentury Reuters nereagoval přímo na výhrady sousedů, z nichž například Ukrajina se domáhá omluvy a odmítnutí jakýchkoliv územních nároků. "Fotbal není politika. Neměli bychom vidět to, co v něm není. Národní tým patří všem Maďarům, ať žijí kdekoliv," napsal maďarský premiér na facebooku.

Maďarsko a Ukrajina vedly v posledních letech opakované spory o to, co Maďarsko označuje za omezování práv maďarské menšiny na Ukrajině, zejména pokud jde o používání mateřského jazyka ve školách. Používání menšinových jazyků ve školství omezil zákon, který Ukrajina přijala v roce 2017, připomíná agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď