Orbán: V Bruselu jsou nutné změny, Maďaři chtějí zastavit migraci

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán hlasuje v Budapešti ve volbách do Evropského parlamentu.

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož strana Fidesz jasně vyhrála nedělní volby a získala 13 z 21 maďarských křesel v Evropském parlamentu, prohlásil, že podle Maďarů jsou v Bruselu nutné změny. "Ukázali jsme, že Maďarsko je silné, protože Maďaři jsou jednotní," zdůraznil.

"Vítězství ve volbách znamená, že Maďaři nám svěřili úkol zastavit imigraci po celé Evropě," řekl Orgán svým příznivcům v Budapešti. Fidesz podle něj chce "chránit křesťanskou kulturu" a "bude spolupracovat s kýmkoliv, kdo chce zastavit imigraci".

Orbán se však o povolební noci přímo nevyjádřil k možnosti připojit se na evropské úrovni k bloku nacionalistické pravice v čele s italským vicepremiérem a ministrem vnitra Matteem Salvinim, upozornila agentura AP. Orbán se podle Reuters vyhnul odpovědi na tuto otázku.

Členství Orbánovy strany v Evropské lidové straně (EPP), která i po neděli zůstává nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu, bylo pozastaveno kvůli obavám o demokracii v Maďarsku. Orbán říká, že nechce patřit do politické skupiny, jejíž politiku v hlavních otázkách nemůže ovlivnit.

Maďarský občanský svaz (Fidesz) jasně vyhrál volby do Evropského parlamentu, kde bude i nadále dominantní silou své země. Rétorika namířená proti migraci i samé EU získala konzervativně nacionalistickému uskupení přes 52 procent hlasů a opoziční strany nechalo daleko za sebou. Nejúspěšnější z nich je levicová Demokratická koalice, která skončila na druhé příčce s 16,2 procenty hlasů. Pomyslný "bronz" patří nové straně Momentum s 9,92 procenty. Výrazně oslabili socialisté s 6,68 procenty a nacionalistický Jobbik s 6,44 procenty hlasů.

Zájem voličů o evropské volby v Maďarsku podobně jako v dalších středoevropských zemích vzrostl. K urnám se jich dostavilo téměř 42 procent, což je nejvíce od vstupu země do EU.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď