Oprava Grossmannovy vily v Ostravě odhalila dřevomorku i historické malby

foto Prohlídka rekonstruované památkově chráněné Grossmannovy vily, 27. května 2022, Ostrava.

Ostrava - Dřevomorku i historické malby odhalila rekonstrukce památkově chráněné Grossmannovy vily v Ostravě. Oprava prvorepublikové vily, která patří k nejvzácnějším ve městě, ale zatím postupuje podle časového plánu a hotová by mohla být koncem příštího roku. Novinářům to dnes při prohlídce stavby řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Fotogalerie

"Stavba probíhá podle časového plánu velmi dobře. Proběhly demoliční práce, odkrývání jednotlivých povrchů. Problém, který se v této chvíli řeší, je dřevomorka, což je zásadní a ukazuje to, že jsme se skutečně pro rekonstrukci rozhodli relativně na poslední chvíli, což je dobře, protože objekt by mohl být definitivně zničen," uvedla Bajgarová. Postupně se podle ní začínají repasovat některé prvky. "V této chvíli máme stále uzavřenou smlouvu na nějakých 89 milionů korun, teď se bavíme o tom, jaký dopad bude dřevomorka na cenu mít. Nemám ještě cenové kalkulace, ale předpokládám, že dopad v milionech korun tam skutečně bude. Považujeme ale za nezbytné situaci vyřešit, protože jinak bychom ten objekt nemuseli rekonstruovat," podotkla Bajgarová.

Grossmannova vila patří k architektonickým perlám krajského města, které stále počítá s tím, že ji v budoucnu zpřístupní veřejnosti. "Chceme, aby objekt byl přístupný v rámci prohlídek pro širokou veřejnost, měla by tady v budoucnosti vzniknout recepce a prohlídkový okruh. Budou tady prostory, které budou využívány pro společenské či kulturní aktivity a bude možné si je pronajmout nebo budou sloužit pro městské společnosti. Zároveň tady bude několik pokojů v historickém stylu a bude možné se tady ubytovat. Chceme, aby objekt, pokud možno, fungoval celoročně a byl naplněný lidmi," uvedla náměstkyně.

Cílem rekonstrukce je vrátit vile její původní architektonickou hodnotu a v maximální míře zachovat původní prvky, opravuje se pod dohledem památkářů. Podle stavbyvedoucího Petra Vaňka se během rekonstrukce podařilo odhalit několik zajímavostí. "Objevilo se tady například zazděné okno nebo historické malby, které se budou restaurovat," podotkl Vaněk. Stoletá vila postavená ve stylu art deco podle něj byla vybudována velmi precizně. "Určitě si na tom dali hodně záležet. Je to patrné na některých detailech, které tady byly rozpracovány do velké míry, jde o různé olištování, venkovní prvky, rolety na oknech, vitráže a další věci," doplnil Vaněk.

Některé konstrukce domu jsou podle Vaňka poškozeny výrazně, například krov. "Na druhé straně například prvky dřevěného nábytku se dochovaly ve velké míře," míní. Právě restaurování těchto dřevěných prvků ale bude patřit k nejnáročnějším pracím. Na stavbě aktuálně pracuje zhruba 30 až 40 řemeslníků, nejen na opravě samotné vily, ale i jejího okolí.

Město se původně pokoušelo nabídnout vilu soukromým investorům, tento plán ale nevyšel, a tak se nakonec rozhodlo, že objekt nechá opravit samo. Renovace začala loni v listopadu. Vila stojí v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu. Navrhl ji sám František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Dokončena byla v roce 1923. Majitel s rodinou ve vile žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům spáchal v roce 1933 sebevraždu. V 60. letech budova sloužila i jako školské zařízení, byla v ní mateřská škola a později také školní družina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď