Oprava Bellarie omezí provoz otáčivého hlediště v Č. Krumlově

foto Generální zkouška baletního představení Šípková Růženka se konala 22. července 2019 v zámeckém přírodním divadle s otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

Český Krumlov - Památkáři zahájí v roce 2020 tříletou opravou letohrádku Bellarie u otáčivého hlediště v Českém Krumlově za zhruba 50 milionů korun. Práce v letech 2021 a 2022 zčásti omezí produkci Jihočeského divadla, hlavně odpolední představení. ČTK to dnes řekli krumlovský kastelán Pavel Slavko a ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Vyjádření Jihočeského divadla ČTK zjišťuje.

Fotogalerie

Předběžná dohoda podle Pavelce zní, že příští rok odehraje scéna všechna plánovaná představení, v dalších dvou letech bude pravděpodobně provoz kvůli opravě Bellarie omezený. Letos dokončili památkáři projektovou přípravy, objevili i nečekaně hodnotné prvky.

"Jednáme s divadlem, že příští rok na podzim, až skončí divadelní sezona, začne rekonstrukce a budeme muset velice pečlivě zvažovat kroky stavebních technologií souběžně s produkcí divadla. Některé věci budou bolestivé, například odpolední představení: V době letní sezony, kdy jsou pro nás optimální technologie mokrého procesu, demontáže kamenných schodišť, tam bude muset divadelní provoz ustoupit. Chceme ale s firmami jednat, aby večerní a noční představení nebyla ohrožena," řekl Slavko.

V letohrádku v zámecké zahradě se budou restaurovat nástěnné malby, černá kuchyně, přípravna, výtahy včetně mechanismu takzvaného kouzelného stolečku i štukatérská výzdoba umělé jeskyně. Památkáři opraví i okna, dveře, podlahy, šindelovou krytinu včetně nového nátěru v zelené barvě, fasádu, zrestaurují a pozlatí kovové zábradlí, obnoví i cesty či trávníky.

Točna přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny tržeb, které jsou 54 milionů Kč ročně. Na otáčivé hlediště letos přijelo 58.863 diváků, tržby z prodeje vstupenek vzrostly oproti minulé sezoně o 15 procent na 43,3 milionu Kč. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.

Zámek Český Krumlov zahájí na jaře 2020 i obnovu bývalé Mincovny na II. nádvoří za 35 milionů. Vznikne tam galerie. Památkáři obnoví výmalby z přelomu 19. a 20. století, dřevěné podlahy, fasádu doplní původní zelené okenice, zasadí i původní ovocné stromky.

Na podzim roku 2020 chtějí památkáři pustit návštěvníky do větší části českokrumlovské Horské zahrady, kterou obnovují. Investice bude kolem 27 milionů. Funguje již zahradnické muzeum v objektu takzvaného Paraplíčka.

"Dokončen je nápaditý projekt poslední etapy, vytipovány zajímavé technologie altánů, dřevěných plůtků, mostků, zábradlí, které by teď zahradu definitivně propojily. Postavené jsou kamenné stěny," řekl Slavko.

Krumlovský zámek patří k nejznámějším památkám v ČR, loni tam přišlo 429.000 lidí. Letos od ledna do 23. října byl mezi státními památkami druhý nejnavštěvovanější, přilákal 357.483 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď