Opoziční ANO a SPD zřejmě neprosadí růst celkové částky rodičovského příspěvku

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Opoziční ANO a SPD zřejmě neprosadí zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku a jeho pravidelnou valorizaci. Sněmovní sociální výbor dnes nepodpořil začlenění těchto pozměňovacích návrhů do vládní novely, která zejména zjednodušuje pravidla u příspěvku na bydlení. Sněmovna bude předlohu schvalovat na mimořádné schůzi v pátek.

S nedoporučujícím stanoviskem výboru budou poslanci hlasovat o úpravě Aleše Juchelky (ANO), která předpokládá růst základní celkové částky rodičovského příspěvku z 300.000 Kč na 400.000 korun. Na stanovisku k pozměňovacímu návrhu Lucie Šafránkové (SPD) na růst částky na 360.000 korun se členové výboru neshodli. Znamená to však, že na plénu tento návrh podporu většiny poslanců s největší pravděpodobností nezíská. Obě poslanecké úpravy by také zavedly odlišná pravidla automatické valorizace.

Příjemci příspěvku na bydlení by podle vládní novely nemuseli dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoli každého čtvrt roku jako doposud. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.

Vládní předloha zavádí také změny v dávce mimořádné pomoci a v čerpání rodičovské. Rodiče s nízkými výdělky by si podle předlohy mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10.000 korun na 13.000 korun. Sociální výbor dnes nedoporučil přijetí návrhu hnutí ANO, aby taková možnost existovala pro pracující rodiče a studenty.

Dávku mimořádné okamžité pomoci, která patří mezi podpory v hmotné nouzi, by podle vládní novely mohli nově pobírat i lidé, jimž by kvůli nedostatku peněz hrozila ztráta bydlení nebo by zůstali bez základních potřeb. Podle novely by celková částka v jednom roce neměla překročit dvacetinásobek životního minima, teď tedy 85.000 korun. U jednorázové dávky by se také posuzoval příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce, což má zabránit spekulování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď