Opozici vadí prvky zálohovaného výživného i plán jako takový

foto Mateřská škola, školka, děti - ilustrační foto.

Praha - Kriticky se staví představitelé opozice oslovení ČTK k plánu vládní koalice vyplácet zálohované výživné až dva roky rodičům, kterým partner neposlal celé soudem stanovené výživné po čtyři měsíce. Kabinet by podle nich měl řešit především to, aby byly dluhy na alimentech lépe vymahatelné. Zatímco Piráti kritizují některé prvky plánu, na kterém se koalice shodla v úterý, ODS či TOP 09 odmítají zavedení dávky jako takové.

Poslanec Jan Bauer (ODS) uvedl, že zálohované výživné není nic jiného, než nová sociální dávka. "Problém neplatičů alimentů nevyřeší a náklad převede na bedra daňových poplatníků. Úřady práce se stanou vymahači dluhů. Na koho se budou daňoví poplatníci skládat příště?" napsal Bauer ČTK. ODS podle něj chce jít cestou zpřísnění zákonů, dalších sankcí pro neplatiče, zlepšení vymahatelnosti a práce soudů.

I šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že nepodporuje zavádění nové dávky. "ČR má robustní systém sociálních dávek už nyní. Je tedy možné poskytnout pomoc samoživitelům, jejichž bývalý partner neplní svou povinnost vůči dětem, už dnes z jiných dávek," napsala Adamová ČTK. Zmínila příspěvky na bydlení či živobytí. "Stát musí zajistit lepší vymahatelnost, postupovat důsledněji vůči neplatičům, ale nemá jejich povinnost přenášet na ostatní občany, kteří si závazky poctivě plní," dodala.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová kritizuje většinu prvků plánu. "Dvouletý limit nedává smysl, co má rodič dělat poté?" uvedla. Pomoc musí trvat až do nabytí zletilosti dítěte, problém navíc způsobí i to, že má být jen pro lidi, kterým partner neposlal celé výživné, míní. "To musí nahradit původní znění, tedy 'neplatí část, nebo celé' výživné, jinak jsou pečující v pasti," dodala. Nesouhlasí ani s tím, aby byla maximální výše dávky omezena pevnou částkou 3000 korun měsíčně. "Částku je nutné nahradit 1,5násobkem životního minima dítěte daného věku, aby bylo možné navýšení dle inflace beze změny zákona," dodala Richterová.

Podle SPD by měl stát zajistit především to, aby měl každý rodič po rozchodu s partnerem právo na přímou péči o dítě, a ta se nenahrazovala alimenty. "Druhá věc je nespravedlivé a netransparentní vyměřování výživného. V civilizované Evropě je standard předvídatelné výživné podle předem daných tabulek," uvedl šéf hnutí Tomio Okamura. Vládní návrh podle něj není dobře zpracován. Otázkou je i to, zda mají zodpovědní rodiče ze svých daní doplácet na nezodpovědné, uvedl.

Lepší vymahatelností podmiňuje dávku Pavla Golasowská (KDU-ČSL). "Nesouhlasím, pokud nebude zajištěna vymahatelnost alimentů u neplatičů, která je teď něco mezi 10 až 15 procenty. Není možné, aby na neplatiče dopláceli daňoví poplatníci, kteří pracují, starají se o děti a odvádějí daně," konstatovala.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že kabinet by měl spíš dělat opatření, která zamezí neplacení výživného. Dlouhodobě podle ní nebude plán výhodný ani pro rodiny, ani pro státní rozpočet. "Lepší by bylo u neplatících rodičů okamžité převedení například na veřejně prospěšné práce u obcí, a tím poskytnutí možnosti pracovat a své dluhy splácet i do dlouhé budoucnosti, nejen na dva roky," dodala.

Organizace shodu na výživném vítají, výhrady ale mají k nastavení 

Organizace na pomoc samoživitelkám a samoživitelům vítají koaliční shodu na zákonu o zálohovaném výživném. Podle nich ale bude záležet na nastavení pravidel. Obávají se, že dohodnutá verze situaci dětí, na něž rodiče neplatí alimenty, nezlepší a nebude mít v praxi efekt. ČTK to řekly šéfky Klubu svobodných matek Dana Pavlousková a projektu Vaše výživné Iveta Novotná.

"Jsme rádi, že je ochota o řešení problému jednat a hledat konsenzus, ale tohle je jen začátek. Nynější verze by moc nepomohla," řekla Pavlousková. Podle ní bude záležet na tom, jak bude výsledné nastavení pravidel vypadat. Obává se toho, že nakonec v praxi nemusí mít zákon velký efekt. "Všichni tleskají, ale může to být jen placebo," podotkla předsedkyně Klubu svobodných matek.

Posun vítá i ředitelka projektu Vaše výživné Iveta Novotná. "Jsme určitě rádi, že ke shodě došlo. Nastavení ale takhle zatím vůbec nevypadá dobře," řekla Novotná. Podle ní problém nepředstavuje zastropování částky na 3000 korunách. Výživné do této sumy má podle zjištění organizace, do jejíhož programu vymáhání alimentů se zapojilo od roku 2011 přes 38.700 rodičů, většina dětí.

Výhrady mají organizace k tomu, že by se mělo zálohované výživné poskytovat nejvýš dva roky. "Dva roky rodině nepomůžou. Většinou není výživné placeno od narození. Ve dvou letech bude matka na rodičovské a zas zůstane bez peněz," popsala Novotná.

Kritika míří i na ustanovení, že by o pomoc mohli rodiče žádat, pokud by nedostali čtyři měsíce celé stanovené alimenty. Už nyní podle klubu neplatiči v dané lhůtě zašlou místo celé částky několik stokorun, aby si zajistili beztrestnost. "Takhle to nedává smysl," řekla Novotná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď