Opozice vidí za Petříčkovým odvoláním Zemanův tlak i vnitrostranický boj

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Praha - Důvodů pro odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bude více, přání prezidenta Miloše Zemana je asi rozhodující. ČTK to napsal předseda ODS Petr Fiala. ČSSD podle něj už nemá svoji politiku, pouze plní přání Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je odvolání Petříčka výsledkem vnitrostranického boje v ČSSD. Odchod ministra uvítaly SPD a KSČM.

Zeman dnes Petříčka odvolal a zároveň pověřil Hamáčka řízením resortu. Nabídku na post ministra zahraničí dostal současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), zatím se rozhoduje. Pokud Zaorálek nabídku přijme, nahradí jej v čele ministerstva kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke.

"Ministr Petříček reprezentoval standardní zahraniční politiku demokratické České republiky. Asi byl tím někomu trnem v oku. Měnit ministra zahraničí půl roku před volbami je ale zvláštní," uvedl Fiala.

Bartoš ocenil Petříčkův přístup ke stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, kde podle něj respektoval stanovisko bezpečnostní skupiny a nesouhlasil s přizváním Ruska a Číny do tendru. "Přáli bychom si ale, aby podobně zásadovou politiku zastával kontinuálně po celou dobu v úřadu a například se silněji postavil proti problémovým politickým trafikám - příkladem je návrh na Adama Vojtěcha jako velvyslance ve Finsku," napsal ČTK.

Šéf Pirátů doufá, že resort co nejrychleji dostane plnohodnotného a zodpovědného ministra, který bude hájit české zájmy a zastávat hodnoty demokracie, svobody a právního státu. Akci "Kulový blesk", jak výměnu nazval, považuje za nezodpovědnou v momentě, kdy nový ministr není vybrán. Otázky podle něj rovněž vyvolává nominace Birkeho na ministra kultury. Bartoš míní, že nemá na resort žádnou vazbu.

Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip rozhodnutí uvítal. "Je to zejména jeho nekompetencí a absencí vlastního názoru. Bylo veřejným tajemstvím, že realizoval politické postoje pana Pocheho, nikoli své," poznamenal k odvolání Petříčka.

Také hnutí SPD podle svého šéfa Tomia Okamury po odvolání dlouho volalo. "Tomáš Petříček nehájil zájmy České republiky, ale zájmy Bruselu a Berlína. Za výměnou je bezesporu tlak pana prezidenta, jelikož Petříček vykonával politiku v souladu s programem ČSSD," uvedl.

Za politicky špatné rozhodnutí považuje Petříčkovo odvolání předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Vnímám to tak, že ČSSD začala po sjezdu zostra plnit zadání pana prezidenta!" napsal ČTK.

"Kdybych to komentoval sportovní terminologií, tak asi takto: Ze hry staženi (bývalý ministr zdravotnictví Jan) Blatný a Petříček, na hřiště je připraven Sputnik V, kterému v poli bude nahrávat (ministr zdravotnictví Petr) Arenberger. U lajny se rozcvičuje Rosatom, který co nevidět má být vpuštěn do hry. Česko-Rusko 0:2. Věřím, že o přestávce proběhne bouře v kabině, proběhnou volby a zápas jasně otočíme!" dodal Jurečka.

Hamáček se návrhem odvolat Petříčka snaží všelijak zavděčit Zemanovi, myslí si šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Zájmy Hradu, potažmo Ruska a Číny, jsou tímto zase o krok blíže svému uspokojení," uvedla. Zmínila dostavbu Dukovan a možnost dovozu neověřených vakcín. Petříček byl podle ní jedním z mála ministrů, který prozápadní a proevropské vazby dával na přední místa. Zkritizovala ale, že nepodpořil loňskou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.

Za osobní mstu za oponentní zahraniční politiku vůči Hradu i vymezení se proti současnému vedení ČSSD považuje Petříčkovo odvolání předseda STAN Vít Rakušan. "Jsem přesvědčený, že tímto Jan Hamáček definitivně pohřbil jakoukoli naději na proměnu sociální demokracie a odsoudil ji k volební sebevraždě," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď