Opozice v bosenské Republice srbské chce nové volby, stěžuje si na podvody

foto Bosenskosrbský předák Milorad Dodik odevzdává svůj hlas ve volební místnosti v Laktasi během celostátních voleb v Bosně 2. října 2022.

Banja Luka (Bosna) - Opozice v Republice srbské dnes podala oficiální žádost o přepočítání hlasů z nedělních voleb prezidenta této bosenské entity. Podle předběžných výsledků hlasování zvítězil dlouholetý hegemon bosenskosrbské politické scény Milorad Dodik, jeho kritici hovoří o rozsáhlých volebních podvodech.

Fotogalerie

"Jedná se o zhruba 100 nesrovnalostí a více než 65.000 hlasů, které podle nás byly zneužity a které neodrážejí vůli občanů ve volbách," citovala bosenská média Branislava Borenoviče, předsedu opoziční Strany demokratického rozvoje (PDP). Podle Jeleny Trivičové, kandidátky na prezidentku Republiky srbské, v mnoha volebních místnostech panoval "válečný stav", při němž byli opoziční pozorovatelé násilně vyháněni z místností ještě před ukončením sčítání hlasů.

Volební komise po sečtení hlasů v 95 procentech volebních místností uvedla, že Dodik vede s 48,3 procenta hlasů, zatímco podpora Trivičové dosahuje 43,7 procenta. Rozdíl činí zhruba 29.000 hlasů. Voleb v Republice srbské, která je jednou ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, se zúčastnilo 617.000 občanů.

Dodik je určujícím politikem mezi bosenskými Srby v posledních dvou desetiletích. Jeho úsilí o odtržení Republiky srbské od Bosny vyvolává obavy mezinárodního společenství o mír a stabilitu této balkánské země, která byla v letech 1992 až 1995 dějištěm krvavé války s přibližně 100.000 mrtvými. Dodik je považován za spojence ruského prezidenta Vladimira Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána. Požadavek opozice na zopakování hlasování je podle něj "nereálný", možnost volebních podvodů odmítl.

Občané v nedělních všeobecných volbách kromě prezidenta Republiky srbské volili tříčlenné bosenské předsednictvo, poslance celorepublikového parlamentu i parlamentů obou entit a členy parlamentů jednotlivých kantonů v bosňácko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny.

Výsledky potvrdily dlouhodobou převahu stran fungujících na etnickém základě. Jedinou výjimkou byla porážka vůdce bosňácké nacionalistické strany SDA v boji o muslimské křeslo v tříčlenném předsednictvu. Sociální demokrat Denis Bećirović v něm s podporou 11 stran porazil bosňáckého lídra Bakira Izetbegoviče, syna prvního prezidenta nezávislé Bosny. Znovuzvolení chorvatským členem předsednictva dosáhl rovněž umírněný politik Željko Komšić.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď