Opozice chce výpadky v rozpočtu samospráv narovnat v Senátu

foto Ilustrační foto - Předseda hnutí STAN Vít Rakušan s rouškou hovoří s novináři 17. března 2020 v Praze po schůzce zástupců vlády s předsedy sněmovních stran kvůli situaci kolem nákazy koronavirem.

Praha - Opozice plánuje daňové úpravy jdoucí na úkor rozpočtů obcí a krajů, které dnes a ve středu schválila Sněmovna, změnit při projednávání v Senátu. Koalice znovu města a obce potopila, komentoval rozhodnutí dolní komory o daňových změnách místopředseda ODS Martin Kupka. Podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška samosprávy přijdou kvůli vládním opatřením až o 25 miliard korun. Ministerstvo financí tvrdí, že kraje a obce se na zklidňování ekonomické situace po epidemii koronaviru podílet musejí, slibuje jim vyrovnání prostřednictvím dotací do investic.

Zástupci ODS, lidovců, hnutí STAN a TOP 09 na tiskové konferenci po jednání pléna Sněmovny uvedli, že budou dál navrhovat, jak má stát kompenzovat pokles příjmů obcí. "Města a obce byly obětovány, je omezen rozvoj lokální ekonomiky, odnesou to lidé, kteří tam žijí, odnesou to živnostníci," uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Vedle úprav Senátem, které ale může Sněmovna s převahou provládních poslanců přehlasovat, zmínil jako možnost pro další úpravy návrh na změnu rozpočtového určení daní, jak ji předložil Liberecký kraj.

Bartošek připomenul, že menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů mohla využít pozměňovací návrhy předložené opozicí. Ty by přinesly obcím a krajům dodatečné příjmy v závislosti na počtu jejich obyvatel. Menším obcím lidovci a ODS chtěli poslat tisíc korun na občana, další peníze pak čtyřem největším městům a krajům.

Skutečnost, že vládní koalice opoziční návrhy nepřijala, svědčí podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska o lživém přístupu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Přesvědčovala, že jediným důvodem, proč vláda sáhla na sdílené daně, je daňové právo a technika, uvedl, kdyby to ale podle něj byl jediný důvod, mohla to okamžitě obcím a krajům skrz zvláštní příspěvek kompenzovat.

Dnes Sněmovnou schválené zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty by podle ministerstva financí nemělo být pro veřejné rozpočty nákladné. Tím, že si poplatníci budou moci snížit ztrátu dřív, dopady na inkaso daní se podle ministerstva pouze přesunou v čase. Pokud Sněmovna návrh schválí, sníží se negativní dopad na veřejné rozpočty v letošním roce z 31 na 20 miliard korun, uvedl úřad v tiskové zprávě. Ve středu schválenou podporu malých firem, na které se mají podílet i obce a kraje ze sdílených daní, slibuje úřad samosprávám nahradit dotacemi. Ty ale nebudou nárokové a zmenší podíl obcí na rozhodování, míní opozice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď