Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život, nabádal Scholz v souvislosti s vízy

foto Německý kancléř Olaf Scholz (vlevo) a norský premiér Jonas Gahr Störe při schůzce v Oslu, 15. srpna 2022.

Oslo - Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska. Řekl to při návštěvě Norska německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s debatou o plošném zastavení vydávání víz do zemí Evropské unie ruským občanům kvůli ruské agresi vůči Ukrajině.

"Důležité je, abychom chápali, že je mnoho lidí, kteří utíkají z Ruska, protože nesouhlasí s ruským režimem," řekl Scholz podle agentury Reuters po setkání s představiteli severských zemí v Oslu.

"Všechna rozhodnutí, která přijímáme, by neměla komplikovat opuštění země s cílem dostat se pryč od ruského vedení a ruské diktatury," prohlásil německý kancléř. "Toto není válka ruských lidí. Je to Putinova válka a v tom musíme mít naprosto jasno," citovala Scholze agentura AP.

Vydávání turistických víz Rusům už dříve omezily Lotyšsko, Litva, Polsko nebo Česko. Mnohé země EU ale žádosti Rusů o vydání víz stále přijímají. Premiérky Estonska a Finska se minulý týden vyslovily pro to, aby Evropa plošně přestala Rusům turistická víza poskytovat a české předsednictví toto téma hodná nastolit na neformální schůzi ministrů zahraničí EU 31. srpna v Praze. Scholz už minulý týden prohlásil, že si těžko dokáže představit úplné přerušení vydávání víz Rusům.

Finská premiérka Sanna Marinová dnes v Oslu řekla, že o tématu je třeba diskutovat. "Není to černo-bílá otázka, má odstíny šedé," řekla politička na společné tiskové konferenci státníků. "Ruští občané válku nezačali, ale zároveň si musíme ujasnit, že válku podporují," řekla Marinová podle agentury DPA. "Nepovažuji za správné, aby ruští občané cestovali jako turisté do EU a do schengenského prostoru a prohlíželi si památky, zatímco Rusko na Ukrajině zabíjí lidi," zopakovala Marinová svůj už dříve vyjádřený názor.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď