Operátor O2 začal nabízet pevné připojení přes mobilní síť 5G

foto Mobilní telefon připojený k síti 5G na snímku pořízeném v Praze 1. července 2020.

Praha - Operátor O2 začal nabízet pevné připojení k internetu prostřednictvím mobilní sítě 5G. Modemy umožňující rychlost stahování až 50 Mbit/s by měly postupně nahradit LTE modemy nabízející 20 Mbit/s. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Konkurence zatím tyto modemy nenabízí.

Připojení přes O2 5G box vyjde na 399 korun měsíčně. Pro zprovoznění boxu stačí podle firmy vyndat modem z?krabice a zapojit do zásuvky. K modemu vybaveným technologií Wi-Fi 6 se může připojit až 30 zařízení.

Síť 5G u O2 v současnosti pokrývá část Prahy a některé lokality na Moravě. V prvním čtvrtletí bude v dosahu půl milionu domácností a do konce roku se jejich počet téměř zdvojnásobí na zhruba 900.000, uvedla společnost.

Podle ředitele fixních služeb O2 Martina Čejky v mnoha oblastech stále není dostupné kvalitní internetové připojení. "Třeba malí lokální poskytovatelé bezdrátového internetu často využívají zastaralé technologie, jejich připojení nezvládá nápor ve špičkách a dochází k jeho zhoršení při nepříznivém počasí," uvedl. Dodal, že podle aktuálního měření DSL.cz průměrné rychlosti u drobných poskytovatelů bezdrátového internetu nepřesahují 27 Mbit/s.

Rychlost 50 Mbit/s podle Čejky odpovídá nejoblíbenějšímu tarifu mezi zákazníky O2 a uspokojí potřeby běžné domácnosti. "S pokračujícím pokrýváním Česka sítěmi 5G a modernizací a zvyšováním kapacity naší mobilní sítě plánujeme do budoucna také rychlosti navýšit," dodal.

Část kmitočtů pro rychlé sítě 5G získali operátoři v aukci na přelomu loňského a letošního roku. Nejdále je v pokrývání signálem 5G Vodafone, který eviduje 60 procent populace v dosahu 5G. T-Mobile měl na konci roku asi 25 procent populace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď