Česká filharmonie zakončila sezonu koncertem na Hradčanském náměstí

foto Open Air koncert České filharmonie, 22. června 2022, Hradčanské náměstí, Praha.

Praha – Svou 126. sezonu dnes tradičním koncertem pod širým nebem na Hradčanském náměstí v Praze završila Česká filharmonie (ČF). Pod taktovkou britského dirigenta Wayna Marshalla zahrál soubor filmové, muzikálové a jazzové skladby. Zazněly například hudební díla Leonarda Bernsteina, George Gershwina či melodie z Hvězdných válek. Laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka se stal tenorista Petr Nekoranec, který tak vystoupí na příštím Open Air koncertu ČF. Loňský vítěz, houslista Jan Mráček, se dnes představil v Cikánských melodiích Pabla de Sarasate. Koncert na zaplněném náměstí v centru metropole vyslechly stovky diváků.

Fotogalerie

Koncert otevřela předehra z muzikálové operety Candide, která je adaptací Voltairova díla, od skladatele Leonarda Bernsteina. Následovala orchestrální skladba Američan v Paříži od Bernsteinova vzoru George Gershwina. Americký skladatel ji napsal roku 1928 a inspiroval se svým pobytem ve francouzské metropoli. První český orchestr dále představil skladbu Johna Williamse Across the Stars, která je známá z filmů Star Wars, Kubánskou předehru od Gershwina, jejímž předobrazem byla skladatelova dovolená v Havaně, či tři taneční epizody z Bernsteinova muzikálu Ve městě. Zazněla rovněž skladba Danzón č. 2, kterou zkomponoval jeden z nejznámějších mexických skladatelů současnosti Artur Márquez, a Cikánské melodie. V nich se sólového partu chopil koncertní mistr ČF, člen Lobkowicz Tria a loňský vítěz Ceny Jiřího Bělohlávka, houslista Jan Mráček, který posluchačům zahrál na housle z roku 1758.

Součástí koncertu bylo i předání Ceny Jiřího Bělohlávka, který filharmonii vedl v letech 2012 až 2017. Čtvrtým laureátem ceny pro umělce do třiceti let se stal tenorista Petr Nekoranec. Ocenění mu dnes předala manželka zesnulého šéfdirigenta orchestru Anna Fejérová. O tom, kdo cenu získá, rozhodovala porota, v níž zasedli mimo jiné ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor, koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia Jan Fišer či koncertní mistr ČF Jiří Vodička. V roce 2019 získala ocenění hornistka Kateřina Javůrková, v roce 2020 dirigent a violoncellista Robert Kružík a loni houslista Mráček.

Letos třicetiletý tenorista Nekoranec je od sezony 2021/22 sólistou Opery Národního divadla v Praze, předtím byl v letech 2018 až 2020 sólistou Státní opery Stuttgart. Pěvec je rovněž prvním Čechem, který byl přijat do Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. Frekventantem tohoto dvouletého projektu byl mezi lety 2016 až 2018.

Koncert si na Hradčanské náměstí přišly poslechnout stovky lidí, dění na pódiu mohli diváci sledovat i ze dvou velkoplošných obrazovek. Koncert rovněž živě přenášela Česká televize. Filharmonie dala svému koncertu také benefiční rozměr. Lidé mohli posílat dárcovské SMS zprávy nebo přispívat na sbírkový účet neziskové organizace Člověk v tísni. Výtěžek je určen na pomoc válkou zasažené Ukrajině.

Open Air koncert ČF se na Hradčanské náměstí vrátil po dvouleté přestávce, související s epidemií covidu-19. V letech 2020 a 2021 se český symfonický orchestr loučil se sezonou na zámku Sychrov.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď