Ve Španělsku přes 72.000 nakažených, Itálie má přes 10.000 obětí

foto Převoz pacienta s podezřením na nákazu koronavirem do nemocnice ve španělském městě Logroňo.

Madrid/Berlín/Londýn - Počet nakažených i obětí nového koronaviru v Evropě nadále roste. Ve Španělsku už je přes 72.000 lidí s nákazou, nemoci COVID-19 podlehlo 832 pacientů. Itálie zaznamenala přes 10.000 úmrtí, za posledních 24 hodin tam přibylo 889 obětí. V Británii počet obětí překročil tisícovku, nakažených je přes 17.000. V Německu za 24 hodin zemřelo 72 lidí, země počítá s prodloužením restrikcí.

Počet nakažených ve Španělsku překonal 72.000, 5690 mrtvých

V Německu za 24 hodin zemřelo 72 lidí nakažených koronavirem

V Německu za 24 hodin zemřelo 72 lidí nakažených koronavirem, a celkový počet obětí se tak vyšplhal na 325, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nově infikovaných registruje rekordních 6294. Kancléřka Angela Merkelová i vzhledem k aktuálnímu vývoji vyzvala občany k trpělivosti, přijatá opatření jsou podle ní nadále potřeba, počítá se s jejich prodloužením.

Celkový počet prokázaných infekcí v pátek podle RKI dosáhl 48.582. Nejvíce nakažených má nadále Bavorsko (11.150), které na východě sousedí s Českem. Na druhém místě zůstává nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (10.607) a třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (9781).

Nejvíce obětí vykazuje Severní Porýní-Vestfálsko (101), následované Bádenskem-Württemberskem (80) a Bavorskem (77). V žádné další zemi si zatím nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, nevyžádala více než 12 životů.

Německo kvůli zpomalení šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Kancléřka Merkelová, která je nyní sama v domácí karanténě, dnes ve svém pravidelném podcastu uvedla, že si je dobře vědoma toho, jak velký dopad opatření na životy lidí mají, a ocenila, že je v drtivé většině dodržují. S uvolněním opatření nelze počítat až do 20. dubna, listu Tagesspiegel to řekl šéf úřadu kancléřky Helge Braun.

"Rozumím tomu, že se lidé už netrpělivě ptají, jak dlouho to ještě bude trvat," podotkla také. "Nikdo teď však nemůže s čistým svědomím říci, že ví, jak dlouho tato těžká doba bude trvat," míní. Poprosila proto občany o trpělivost. Za důležité označila zpomalení nákazy tak, aby se počet infikovaných zdvojnásoboval maximálně každých deset dnů, teď se zdvojnásobuje zhruba každých 5,5 dne.

Ve Francii koronaviru podlehlo více než 2300 lidí

Celkový počet potvrzených případů infekce dosáhl 37.575, oproti 32.964 nakažených o den dříve. Ze 17.620 hospitalizovaných pacientů se 4273 nachází na jednotkách intenzivní péče, což je podle AFP o 486 pacientů více během jediného dne.

Premiér Édouard Philippe varoval, že příští dva týdny budou v boji proti nákaze nejtvrdší. "Bojujeme v bitvě, která nějaký čas potrvá," řekl.

Ministr zdravotnictví Olivier Véran v televizi ohlásil, že Francie si objednala miliardu roušek na obličej, a to hlavně v Číně; při týdenní spotřebě 40 milionů kusů má nyní země podle ministra zásoby na tři týdny. Nedostatek roušek kritizovali zdravotníci, personál pečovatelských zařízení, policisté a další lidé v první linii boje s koronavirem, poznamenala agentura Reuters.

Rusko má přes 1200 nakažených a čtyři mrtvé na koronavirus

V Rusku bylo během uplynulých 24 hodin zjištěno 228 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených tak dosáhl 1264. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, stoupl na čtyři. Uvedla to dnes agentura Interfax. Předchozí bilance čítala 1036 infikovaných a tři mrtvé. V reakci na šíření nákazy dnes vláda rozhodla o uzavření hranic.

Nové případy byly podle Interfaxu zjištěny ve 26 z 85 ruských regionů. Nejvíce, 114, připadlo na Moskvu.

Uzavření vnějších hranic začne platit v pondělí 30. března, týkat se bude všech hraničních přechodů pro automobilovou, železniční i říční přepravu, uvedl ve vládním prohlášení premiér Michail Mišustin. Výjimku ze zákazu bude mít přeprava zboží. Hranice s většinou svých sousedů uzavřelo Rusko již v minulých dnech.

Vláda podle médií zvažuje také možnost přerušit vnitrostátní leteckou a železniční osobní dopravu, aby omezila šíření nákazy. Moskevská radnice pak prý vážně posuzuje uzavření města. Mluvčí vlády a radnice se ale zdrželi vyjádření.

Rusko od pátku 27. března přerušilo mezinárodní letecké spojení s výjimkou charterových letů, jejichž účelem je zajistit návrat Rusů do vlasti ze zahraničí. Kvůli boji proti koronaviru bude příští týden volný, lidé nebudou chodit do práce, připomněl list Kommersant.

Ukrajina potvrdila 93 nových případů, čímž celkový počet nakažených stoupl na 311. Z nich osm zemřelo a pět se uzdravilo, včetně jednoho dítěte, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

V Uzbekistánu dnes zemřel 39letý lékař, který se neúspěšně pokoušel tajně se vyléčit z nemoci. Doktor byl v kontaktu s uzbeckým "nultým" pacientem, tedy zdrojem infekce ve středoasijské zemi, který jej zřejmě nakazil, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Doktor byl ve čtvrtek hospitalizován již ve vážném stavu a o dva dny později zemřel, jako druhý pacient s koronavirem v této bývalé sovětské republice.

Uzbekistán dosud potvrdil 104 případů nákazy. Uzavřel také všechny oblasti a zakázal občanům opouštět domovy s výjimkou cest do práce a na nejnutnější nákupy. Podle serveru Fergana je zakázáno shromažďování více než tří lidí na veřejných místech, s výjimkou členů jedné rodiny.

Slovensko umožní otevřít další prodejny, zpřísní pravidla hygieny

Od minulého týdne mohou mít na Slovensku otevřeno jen například prodejny s potravinami, drogerie či lékárny. Nově budou moci prodávat zboží či poskytovat služby také například menší stavebniny, železářství, zahradnictví, oční optiky nebo leasingové firmy. Uvolnění pravidel se netýká nákupních center a velkých prodejen.

"Předpokládáme, že to nezpůsobí zvýšené riziko pro nás všechny. Umožňujeme, aby ekonomika pomaloučku začala žít," řekl Matovič.

Otevřené obchody ale budou muset zajistit pro zákazníky dezinfekci rukou nebo rukavice, dále povinné odstupy lidí u pokladen. Zároveň v jednom momentu bude moci být v prodejně v přepočtu jen jeden zákazník na 25 metrů čtverečních prodejní plochy. Pokud se ale podle Matoviče nová pravidla budou porušovat, stát se vrátí k dosavadním omezením.

Slovenská policie oznámila, že znovu povolila vjezd kamionů do země, který až na výjimky v pátek odpoledne zakázala kvůli tomu, že se v pohraničí se Maďarskem tvořily rozsáhlé kolony. Jako poslední byl dnes dopoledne otevřen dálniční hraniční přechod Lanžhot-Brodské s Českem. Budapešť již po propuknutí pandemie zahájila kontroly řidičů, což zpomalilo provoz přes slovensko-maďarské hraniční přechody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď