Opatření omezující provoz lanovek a vleků bylo podle soudu nezákonné

foto Uzavřená lanovka v lyžařském středisku - ilustrační foto.

Brno - Opatření ministerstva zdravotnictví, které se týkalo provozu lyžařských vleků a lanových drah, bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) nezákonnost zpětně konstatoval na návrh společnosti Skiareal ČHS, která provozuje lyžařské středisko v Jeseníkách. Opatření účinné od 25. dubna už soud nemohl zrušit, protože platilo jen týden a poté je nahradilo nové, obsahově podobné. O rozhodnutí informoval NSS na svém webu.

Nezákonné bylo konkrétně ustanovení, které zakázalo až na výjimky přítomnost veřejnosti na sjezdovkách a lanových dráhách. Výjimky umožnily využití vleků a lanovek jen pro zajištění dopravní obslužnosti, respektive pro zásobování, chod kritické infrastruktury a pro potřeby horské služby.

Ministerstvo zdravotnictví náležitě neodůvodnilo konkrétní míru epidemického rizika ani se nezabývalo tím, zda je daná regulace nezbytná. "Ministerstvo zdravotnictví přímo k omezení provozu lyžařských vleků a lanových drah prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti poskytlo odůvodnění v rozsahu jedné věty, které ani vzdáleně neobjasňuje, proč byl tímto způsobem regulován jen tento typ dopravy a žádný jiný," uvedla soudkyně Jitka Zavřelová.

Ministerstvo také neuvedlo žádné argumenty pro zdůvodnění nezbytnosti zvolené regulace. "NSS netvrdí, že žádné takové argumenty neexistují. Není však jeho úkolem tyto argumenty za odpůrce hledat či domýšlet," doplnila Zavřelová.

Stejným obsáhlým opatřením se soud už zabýval v minulosti, a to konkrétně v bodu, který v podstatě zakazoval maloobchodní prodej v nočních hodinách. Také regulaci večerek tehdy soud označil za nezákonnou. Opatřením se bude zabývat i nadále, různá omezení maloobchodu, služeb či setkávání napadli také další lidé či firmy.

Časté změny vládních opatření v minulých měsících limitovaly možnosti jejich soudního přezkoumávání. Soud je tak už zpravidla nestihe zrušit, jen zpětně konstatuje nezákonnost. Minulý týden v pátek NSS zkritizoval ministerstvo zdravotnictví za to, že opatření vydává v krátkých intervalech a dostatečně nezohledňuje dřívější připomínky soudu.

"Tento způsob vydávání mimořádných opatření eliminuje účinnost soudního přezkumu. Možnosti soudní ochrany poskytované NSS již naráží na své limity," stálo v odůvodnění. Konkrétně tehdy NSS zrušil část opatření zakazující přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích zařízení, hernách a kasinech. Opatření ale platilo jen do neděle, v době pátečního rozhodování soudu už bylo připravené nové opatření s účinností od pondělka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 13. června 2021

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď