Opatření EP proti krizi

foto Karantnénní opatření postihnou zaměstnance, podniky a celé hospodářství. Pomoc EU má dopady zmírnit

Karanténní opatření postihla zaměstnance, podniky a celé hospodářství EU. Evropský parlament coby jedna z vůdčích institucí unie je připraven jak řešit šíření pandemie, tak zvládat dopady opatření na společnost a hospodářství.

Evropští poslanci na mimořádném plenárním zasedání na konci března schválili klíčová opatření, která mají pomoci v boji proti pandemii covid19 a jejím následkům.

Tyto kroky zahrnují:

• 37 miliard eur z fondů EU na podporu zemím, které jsou nejvíce zasaženy pandemií nového koronaviru. Tato Investiční iniciativa pro reakci na koronavirus umožní zrychlené vyčlenění peněz pro zdravotnickou péči, malé a střední podniky, pracovní trhy a další zranitelná odvětví ekonomik členských států. Česko může mít k dispozici zhruba třicet miliard korun.

• Rozšíření působnosti Fondu solidarity EU, který bude nově kromě odstraňování následků přírodních katastrof financovat i řešení zdravotních krizí. Díky tomu si mezi sebe členské státy ještě v roce 2020 rozdělí až 800 milionů eur.

• Dočasné pozastavení pravidel pro přidělování letištních slotů, což pomůže z nebe vyhnat prázdná letadla bez cestujících.

Další opatření schválil EP ve druhé polovině dubna. Součástí tohoto balíčku je:

• Flexibilnější využívání strukturálních a investičních fondů EU. To členským státům umožní přesun prostředků EU mezi třemi hlavními fondy politiky soudržnosti i mezi regiony a konkrétními prioritami.

• Zmírnění dopadů pandemie na rybolov a akvakulturu. To znamená například podporu pro rybáře, kteří museli rybolov dočasně přerušit.

• Pokračování potravinové a materiální pomoci během pandemie. Fond evropské pomoci nejchudším osobám bude v době šířícího se koronaviru možné využít například na nákup ochranných pomůcek pro lidi bez domova.

Poslanci dále rozhodli o uvolnění tří miliard eur na podporu zdravotnických systémů v jednotlivých členských zemích a přijali usnesení, ve kterém požadují rozsáhlý balíček obnovy a fond solidarity pro koronavirus.

Všechny tyto kroky, které parlament schválil, jsou součástí Koordinované reakce EU na dopady koronaviru, kterou v pátek 13. března stanovila Evropská komise.

Předseda parlamentu David Sassoli návrhy komise uvítal a parlament je schvaloval zrychlenou procedurou. „Epidemie covid-19 nás nutí chovat se odpovědně a opatrně. Je to pro každého z nás náročné období. Parlament bude nadále pracovat, aby dostál své roli a povinnostem. Žádný virus nemůže zablokovat demokracii, “ prohlásil předseda Sassoli, který byl v březnu sám v preventivní karanténě.

Všechna opatření EU v reakci na koronavirus najdete zde. Článek, který akce EU shrnuje přehledně na jednom místě, je pak zde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď