OOO Vagonmaš ze skupiny Škoda dodá další vozy metra pro Petrohrad

foto Ruská firma OOO Vagonmaš ze skupiny Škoda Transportation dodá do Petrohradu sedm šestivozových souprav metra NěVa. Hodnota kontraktu je zhruba čtyři miliardy rublů, tedy téměř 1,5 miliardy Kč. Na snímku je jedna z již dříve dodaných souprav v provozu v Petrohradu.

Plzeň - Ruská firma OOO Vagonmaš ze skupiny Škoda Transportation dodá do Petrohradu sedm šestivozových souprav metra NěVa. Hodnota kontraktu je zhruba čtyři miliardy rublů, tedy téměř 1,5 miliardy korun. Firma uspěla ve výběrovém řízení, řekl ČTK předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Ignačák.

"Aktuální projekt navazuje na dvě předchozí dodávky metra do Petrohradu. Na zelené Něvsko-vasileostrovské lince už úspěšně slouží 17 našich moderních souprav. Vozy vykazují vysokou mírou disponibility," uvedl.

Dodávky nových souprav začnou ještě před koncem roku 2018, dokončení je plánováno v první pololetí následujícího roku. Nejnovější soupravy metra jsou vyráběny podle technologií a know-how plzeňské Škody Transportation. "Budou inovovány na základě bohatých zkušeností z provozu v Petrohradě. Mají například nový typ dveří s elektrickým pohonem, možnost automatického vedení vlaku nebo speciální úpravy interiéru pro cestující s omezenou schopností pohybu," uvedl oblastní obchodní ředitel Vladislav Kozák.

Vozy také využívají rekuperaci energie při brzdění a jsou tak schopny, oproti dnes provozovaným soupravám ušetřit až 25 procent elektrické energie. Bezpečnost cestujících i řidiče zajišťují vnější a vnitřní kamerové systémy se záznamem dat. Pasažérům pomáhá i přehledný audiovizuální informační systém.

Historie projektu nového metra sahá až do roku 2007, kdy byl vyvinut prototyp vozu NěVa. Souprava také získala prestižní ocenění v kategorii nejlepší inovační projekt v Petrohradu.

Škoda má zkušenosti z rozsáhlé modernizace vozů pražského metra. Výrazně prodloužila jejich životnost 93 soupravám. Kompletní trakční výzbroj vyrobila také pro soupravy metra v Budapešti, Kyjevě nebo ruské Kazani, další dodává například do čínského města Su-čou. V současnosti se Škoda Transportation účastní tendru na dodávku souprav metra pro Varšavu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď