Ondřej Höppner: Fotky mrtvého Svobody bych zveřejnil

foto Novinář a spisovatel Ondřej Höppner při online rozhovoru se čtenáři Českých novin.

Bývalý šéfredaktor bulvárního časopisu Superspy a autor knihy Zpověď bulvární hyeny Ondřej Höppner by neměl problém zveřejnit fotografie mrtvého skladatele Karla Svobody. Uvedl to v odpovědi na jeden z dotazů v online rozhovoru pro České noviny. Höppner se nevyhýbal ani odpovědím na otázky ohledně milence Venduly Svobodové či morálním dilematům ohledně vydávání bulváru.

Laďka: Máte mezi celebritami vůbec nějáké přátele?
Odpověď: Vlastně ani ne. Mně ten svět navoněného nic po pravdě řečeno nezajímá. Dostal jsem se k tomu náhodou, a protože jsem velmi hravý, snažil jsem se dělat práci šéfredaktora časopisu Spy co nejlíp. Na večírky jsem ani nechodil a s celebritami byli v kontaktu redaktoři. Do té doby, tedy do roku 1999, jsem psal fejetony do Večerníku Praha a cestoval po světě.

Mládek: Obáváte se soudu s Jirešovou?
Odpověď: Neobávám. V té knize není nic smyšleného. Ano, každý příběh má vždycky dvě verze, a já prostě co nejvěrněji popsal tu svou. Udělal jsem to proto, že už jsem nevěděl, jak se zbavit bolesti z toho, že mám dceru, kterou miluju víc než cokoliv na světě, a nemohu s ní být, probouzet se vedle ní, hrát si s ní. Jirešová to k soudu nedá. Jednak je velmi spořivá, jednak ví, že by tak udělala knize reklamu, a jednak tam opravdu není, co napadnout.

roko: Jsou česká média hyenami?
Odpověď: Česká média jsou hyenami stejně jako jejich vzory ve světě. U nás je pouze ta anomálie, že je na trhu víc bulvárních deníků, než unese.

Schlee: Pamatujete si na Bohouše Hatinu z Večerky?
Odpověď: Jasně že jo.Proč?

thx: Viktor Dyk - nemá náodou něco společného s tím Dykem, který zpíval s Krokama Františka Janečka?
Odpověď: Taky jsem se po tom pídil a nemá.

Smažan: Jaké máte spory s Vieweghem? Taky vám chodil za přítelkyní?
Odpověď: Viewegha jsem potkal jednou u soudu a na první pohled mi bylo jasné, že zabloudil. Jeho romány mě neoslovují, zdají se mi trapné.Vím naprosto jistě, že jsem lepší autor než on. On mě ale určitě rád nemá, mimo jiné proto, že jednoho čísla Spye se za mého vedení prodalo víc výtisků, než všech jeho románů dohromady.

Schlee: No jen tak, seděli jsme spolu svého času v redakci a on se o vás zmínil, že vás zná, tak jestli nekecal :-)))
Odpověď: Známe se. Dělal v krimi rubrice. Psal dobře. Je to zkušený praktik.

Venca Klouda: Nachytal už někdo vás při něčem "bulvárním" ? :)
Odpověď: "Bulvární" znamená co? Hlavním atributem bulváru je zjednodušení a skandalizace jevů. V tomto smyslu je bulvární všechno,co zachytíme do slov. Nikdo přece nechce, aby se o něm říkalo, že je nudný. Myslím, že žijeme ve světě bulváru a urbanistických legend.

Arnošt: Doslechl jsem se, že jste zdatným hráčem kostek. Je tomu skutečně tak?
Odpověď: V kostkách jsem neporazitelný. Nechám se porazit je tehdy, aby se mnou ostatní nepřestali mít chuť hrát.

Rupije: Chystáte nějakou další knihu?
Odpověď: Ano, ale ještě nevím jakou. Kolega Hlaváč dopisuje knihu z pohledu 17tileté dívky, tak se možná pustím do románu tipu Mládí v hajzlu, tedy z posledu kluka. Knihy by se měli prolínat, jedna mít červený, druhá modrý obal.

Hromosvod: Do jaké redakce máte nyní namířeno?
Odpověď: Teď se motám kolem Šípu, ale ještě nevím, zda úplně nezměním směr, a nepustím se do neprobádaných končin. Mám rád výzvy, horizonty, za kiterými jsou další, a další, až pak člověk dojde tam, odkud vyšel. Nabízí se otázka: Neměl by radši zůstat ležet? A já odpovídám: Ano, i to je možné.

Lujza: Co byste chtěl dělat? Myslím něco jako ideální zaměstnání. Spisovatel? Novinář? Cestovatel?
Odpověď: Jedno z těch tří, co jmenujete. Také maluju a hraju na klavír. Zajímavé zaměstnání je také chytání lelků. Nejvíc by mě bavilo být placen za to, že neškodím, ale to už jsem si zažil. Bylo to v době, kdy jsem připravoval noviny Aha!

kim: urbanistických legend? co to znamená?
Odpověď: Nepravda, která je natolik zajímavá, že se neustálým opakováním změní v pravdu. Ale o tom, přece píši ve své knize. Že vy jste ji nečetla? Příklad: Po Praze jezdí černá santitka, která krade děti. Nebo: Satanisti házejí lidi z Nuseláku.

:-): No, není Spy trochu levněnjší než Vieweghovy knihy?
Odpověď: Jistě. Ten příměr o prodejích jsem použil ze zlomyslnosti. Chtěl jsem jen říct, že oběma nám šlo o totéž: Oslovit a pobavit 23letou čtenářku.

auvajs: Je těžké dostat české celebritky snažící se prorazit v muzikálech do postele? :-)
Odpověď: Ano, ale já jsem toho nikdy nevyužil, a to jenom proto, abych mohl říkat: Jmenuji se Ondřej, Ondřej Hoppner a z titulu své funkce jsem si nikdy nezašukal.

Milda M.: Otiskl byste fotky mrtvého skladatele Svobody?
Odpověď: Ano, ale pohoršil bych se.

85jouda: Četl jsem ukázku z vaší knihy a mám pocit, že musíte být dost velký chudák... nemyslím tím ovšem peníze.
Odpověď: Kupte si tu knihy. Ukázky jsem nevybíral já a skutečně v nich jako chudák vypadám. Na knížka je ale o něčem jiném.

predator: Uz ti nekdo za ty bludy sahnul do usmevu?
Odpověď: Nerozumím otázce.

janka: Máte nějaké hranice, za které byste při zveřejňování zpráv nešel?
Odpověď: Hranice určuje čtenář. Já jsem jen medium.

Vejr: Co radši? Sex, drogy nebo rock´n´roll?
Odpověď: Vzduch z dud.

Perla: Vážený pane Höppnere,jaké své hovínko jste udal a prodal nejdráž ?Děkuji uctivě za Vaši vyčerpávající odpověď !
Odpověď: Svoje bohužel žádné, ale jednou jsem na chalupě v Českém ráji našel zkamenělé hovno dinosaura. Tedy byl to spíše takový bobek. Prodal jsem ho panu Ježkovi, který brousím polodrahokamy, za 50 korun.

knedlík: Dobrý den.Jsou pro Vás témata, o kterých píšete zajímavá i osobně nebo o nich píšete jen kvůli společenské poptávce?
Odpověď: Za bé je správně. Mě na tom zajímá jen prvek zábavy.

Xerox: Dobrý den, je vše, co je uvedeno v knize pravda? Děkuji
Odpověď: Ano, z 99 procent. Jediné fabulace jsem se dopustil v případu s vrahy, kteří mě přijeli zabít. Na je pravda jen první část: Že mi volal úchyl a dal mi hodinu života. Pak už nepřijel. To pokračování s převlekem, pudlem vyhozeným z okna a vystrašenými Vietnamci jsem si vymyslel.

Thor: co Vás nejvíce znechutilo i jako hyenu ...
Odpověď: Přístup matky mé dcery k realitě. Obávám se, že žije v televizním seriálu a občas zrní.

pavel zesna: Ondřeji, viděl jste Allenův film Celebrity? Smutné, že? Myslím hlavně to jako dopadl Kenneth Brannagh... (HELP!)
Odpověď: Viděl jsem ho, ale nepamatuju se. Jak dopadl Kenneth? Když už jsem u paralel: Znáš knihu Program pro přeživší?

zvědavost: Knížku jsem četla, dokázala bych pochopit, že je psaná v beznaději, ale nemáte pocit že se na konci všech peripetií může, z pohledu dcery, otočit proti Vám? Jsou v ní sem tam také podpásovky, byť leckdy mezi řádky.
Odpověď: O podpásovkách nic nevím. Pokud se tam nějaké vloudily, tak je to nic ve srovnání s peklem, které mi připravila matka mé dcery a partička zoufalých žen kolem ní. Jde mi jen o to, abych se vídal se svou dcerou co nejvíc. Nejradši bych s ní byl pořád. Sofie, Sofie, Sofie, nic jiného mě nezajímá.

Zmije: Měla Vendula Svobodová milence, jak tvrdí Renč, nebo neměla?
Odpověď: Pokud já vím, měla a dávala to Svobodovi pěkně sežrat.

Hatina: Dobrý den, znáte Aleše Pohořala? Má prý snad největší sbírku klíčů v Praze, když většinu z nich získal údajně tím, že vinou své roztržitosti, nikoliv tedy úmyslně, někomu omylem sebral. Je to pravda?
Odpověď: Aleš Pohořal má klíče od všech zámků a je to nejvytrvalejší vypravěč na světě. Jeho příběhy jsou pestré a velmi košaté. Vypráví je neustále a pokud si jeho posluchač odskočí, chytí si jiného a plynule naváže na místo, kde přestal. Do toho hází svazkem klíčů a jeho vyprávění tak získává zajímavý rytmus.

mekele: Pokud spravne chapu nazev vasi knizky, jste povl, zivite se tim co ostatni povl chce cist a mate se rad. Co presne odpovite svym vnoucatum, kdyz se zeptaji zo jste zamlada delal?
Odpověď: Přečtěte si tu knihu. Pokud soudíte jen podle názvu a obálky, jste horší než ti, které odsuzujete.

stepe: Pane Bulvární hyeno, proč nemáte rád Vaška Havlovýho a tu jeho Sqwaw?
Odpověď: Mám je rád! Pravda a nenávist musí zvítězit nad lží a láskou!

tom: Jak může inteligentní člověk jako Vy být spojován s nosálem jménem Jirešová??? To byl úlet, ne?
Odpověď: Ano, byl to úlet, ale nebýt toho, nebyla by Sofie na světě.

honza: Pisete, ze vase novinarske hranice urcuje poptavka. Ale jak vite, co lidi doopravdy chteji? Kdo to meri/odhaduje?
Odpověď: Měřítko je počet prodaných výtisků a dojem inzerentů. Dám příklad: Teď poslouchám skvělé cd 44 od Richarda Müllera. Mě osobně zajímá Müller, ale vím, že lépe mi prodá Žilková. Nejde o osobní postoj. Jde o čtenáře.

Zmije: A kdopak to byl, ten milenec Vendulky? Proč to ještě nikdo nezveřejnil?
Odpověď: Myslím, že zveřejnil. Byl to nějaký Řek, nebo Kypřan.

Mirka: Myslíte při tvorbě novin (výběru článků) na to, jaký to bude mít dopad na zmíněné lidi?
Odpověď: Ne. Vždycky jsem se celebritám vyhýbal. Bývalý šéfredaktor Blesku pan Lábler se nebavil ani s Gottem. Mně se to jeví jako jediný správný přístup. Žádné vazby, žádné ovlivňování.

Mirka: Jakým způsobem ověřujte informace "ze zdroje blízkého osobě XY"?
Odpověď: Musím důvěřovat autorovi článku.

Janoušková: Občas nahlédnu do nějakého bulváru a opravdu nerozumím tomu, jak může někdo takové povrchní plytké blitky číst... je to fakt ubohé. Nejhorší ale na tom je, že je o bulvár takový zájem...
Odpověď: Pokud si myslíš, že jsi lepší než ti, kdo čtou bulvár, tak nejsi.

ruda: Pane Hyeno, jaký máte názor na Vendulu z Jeban a její trapné vnucování se národu? Jistě při své inteligenci víte, o co se jedná.
Odpověď: Paní Svobodová zabloudila v lese jménem Zdání iluze jedinečnosti. Na druhou stranu ale určitě prožívá mimořádně těžké životní období. Nemyslím, že by se vnucovala národu. Čtenáře její příběh zajímá.

jirkazz: A ještě jednou: Ondřeji, když jste chystal Aha, měl jste sen, že na titulce prvního čísla bude "Aneta nahoře bez". Trvalo snad rok, než se to ve vašem bulváru objevilo, ještě jen fotomontáž. Ta prodleva, to byly etické pochyby, obavy právníků nebo jste se fakt snažil o reálné snímky?? ;-))
Odpověď: Aneta nahoře bez měla rekordní prodeje (přes 210 tisíc) a my se nikdy netvářili, že nejde o čtenářskou fotomontáž. Kdybychom se rozhodli udělat koláž, která by Anetě uškodila, vypadalo by to jinak, ale tohle přece nebyl záměr. Fotka Anety v bombarďácích, která vyšla na Aha!, byla milé zpestření, na které sama Aneta reagovala takto: "To oni tam asi neměli co dát." Takhle: Měli jsme i jiná témata, ale mě prostě ta koláž od čtenáře pobavila. Nelituji toho a udělal bych to znovu.

Kočkodan: Myslím, že bulvár je v podstatně legrační. Nekupuji ho, ale když ho někde vidím, s chutí ho prolistuju. Jediné co mě ale trochu vyvádí z rovnováhy, je ta ošemetná hra s pravdou :)
Odpověď: Bulvár není nic jiného než skandalizace a zábava. Hraje si s pravdou stejně ošemetně jako třeba MF Dnes, Lidové noviny, či Respekt. Liší se jen v důslednosti čtenářského zájmu.

Janoušková: Proč si myslíte, že nečtenář bulváru je na stejné úrovni jako jeho čtenář?
Odpověď: Myslíte si, že ten, kdo poslouchá Bacha, je lepší člověk než ten, kdo má rád Ivetu Bartošovou?

jirkazz: Vždycky mě fascinovalo, jak hluboce pro vás svět celebrit byl nezajímavý a totálně jste je ignoroval. Jak se ale stalo, že jste si pořídil dceru zrovna se seriálovou herečkou? Fakt jen náhoda, nebo vás nakonec profese zlomila ? :-)
Odpověď: V době, kdy jsme v přestupný den 29. února 2004 počali Sofii na Kubě v Zátoce sviní, Ivana ještě nebyla slavnou herečkou.

zvědavost: Odpověděl jste mi jen na část otázky, tak ještě jedna: Proč kniha končí žádostí, nevrácením a poté přiznáváte úlet? Jak by v tomto vztahu mohla být Sofie šťastná?
Odpověď: Sofie by v našem vztahu byla šťastná. Tím jsem si naprosto jistý, protože jsem kvůli ní ochoten udělat cokoliv, třeba ustoupit ženě, s níž jsem si do té doby nerozuměl. Chci říct, že opustit milujícího tátu dva měsíce po porodu, utéct za jiným mužem a nutit dceru, aby říkala táto jemu, je zvrhlost. Odtud pramení má zášť vůči feministkám: Dokud nepřiznají, že otec i matka mají na dítě stejné právo, že dítě není výhradním majetkem jednoho z nich, nemají právo na existenci.

Karel: Proč je podle vás takový zájem o bulvár?
Odpověď: Lidé se nudí a chtějí se bavit.

Mirka: Nestýkat se s celebritami, to chápu. Ale když napíšete, že "kámoška paní XY řekla, že XY tloustne a chrápe s kdekým", nepochybně to na XY dopad mít bude. Je vám to jedno, nebo se v případě podobné zprávy budete snažit aspoň o ověření?
Odpověď: Já se o ověření snažím vždycky a vedu k tomu své redaktory pod hrozbou pokut nebo výpovědi.

pavel b.: Jak byste seradil ceske bulvary podle miry "tvrdosti"?
Odpověď: Seřadit buváry podle míry tvrdosti je pěkná otázka! Obecně je nejvíc přímočary Šíp, pak Aha, třetí je Blesk. Když ale například Aha napíše k Žilkové, jdoucí z porodnice od nemocného syna titulek Smrt, ocitá se mimo morálku. Nakonec ale stejně rozhoduje čtenář.

Klára: Napíšeš druhý díl?
Odpověď: To závisí od toho, jak úspěšný bude první. Zatím to vypadá na bestseller, tak uvidíme. Zřejmě ale vydám v prosinci knihu o Červené Karkulce, kterou jsem nakreslil pro svou dceru. Děkuji za otázky a loučím se nashledanou. Můj mail je ohoppner@volny.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď