Ondráček vládu nepodpořil kvůli výhradám k programu

foto Ilustrační foto - Vpravo poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) vystoupil 6. března v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny, kde potvrdil, že se vzdává funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Bývalý policista Ondráček, který se podílel na zásazích proti demonstrantům před listopadem 1989, byl do čela komise zvolen 2. března a volba vzbudila kontroverze. Proti jeho zvolení do čela komise pro kontrolu GIBS protestovaly 5. března tisíce lidí v několika městech po celé České republice. Zleva na snímku jsou premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický (ANO) a ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO).

Praha - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) nepodpořil v noci na čtvrtek vládu ANO a ČSSD při hlasování o důvěře kvůli tomu, že se neztotožnil s jejím programovým prohlášením v oblasti bezpečnosti. Novinářům to dnes řekl poté, co svou absenci při hlasování vysvětloval stranickému výkonnému výboru. Vedení KSČM jeho vysvětlení akceptovalo a Ondráček zůstane garantem strany pro bezpečnostní problematiku, řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.

Ondráček uvedl, že jeho důvody byly osobní. "Kdy jsem se zcela neztotožnil s tím, jak znělo programové prohlášení," uvedl. Mezi programovým prohlášením menšinové vlády ANO z ledna a současného kabinetu ANO a ČSSD není podle něj příliš rozdílů. Zmínil i to, že dosud nezná odborné kapacity nového ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v bezpečnostní problematice.

Poslanec odmítl spekulace, že jeho postoj k vládě souvisel s tím, že ANO přispělo k jeho konci v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů letos na jaře. Premiér Andrej Babiš (ANO) v březnu uvedl, že ANO navrhne Ondráčkovo odvolání z čela komise, třebaže hnutí několik dní předtím přispělo k jeho zvolení. Ondráček se po tlaku veřejnosti a politických stran nakonec funkce vzdal.

Filip krátce před jednáním o Ondráčkovi řekl, že by podle jeho názoru měl zvážit své členství ve výkonném výboru strany. Po zasedání však uvedl, že to nikdo nenavrhnul. "Výkonný výbor (Ondráčkovy) argumenty akceptoval a je dále garantem za oblast bezpečnosti," řekl novinářům Filip.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď