Ombudsmanka: Ministerstvo porušuje zákon při přezkumech maturit

foto Státní maturita, písemná práce - ilustrační foto.

Brno - Ministerstvo školství podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové porušuje zákon při přezkumech maturitních zkoušek. Například při prověřování stížností na průběh zkoušky si neopatřuje vyjádření přítomných maturantů. ČTK to dnes řekla mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ombudsmanka navrhne vládě, aby uložilo ministerstvu, ať nedostatky odstraní.

Ministerstvo školství s názory ombudsmanky z velké části nesouhlasí, protože jsou podle něj například v rozporu s jedním z paragrafů školského zákona, podle kterého má každý, kdo dělal didaktický test společné maturitní zkoušky, právo požádat o přezkoumání výsledku testu bez bližšího odůvodnění. Komplexní stanovisko ke kritice ombudsmanky úřad připravuje na jednání vlády, která se jí bude zabývat 18. července. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva.

Šabatová se postupem ministerstva školství při přezkumech maturitních zkoušek zabývá delší čas. "V roce 2016 jsem zahájila šetření, při kterém naši právníci analyzovali 500 náhodně vybraných spisů vedených ministerstvem ve věci přezkumů maturitních zkoušek. Z analýzy vyplynulo několik oblastí, které odporují zákonu," uvedla Šabatová v tiskové zprávě na webu úřadu.

Jde například o to, že při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle ombudsmanky tak není schopno zjistit objektivní průběh událostí, které má zkoumat.

Ministerstvo podle Šabatové maturantům také neposkytuje všechny materiály, z nichž při svém rozhodování vychází. V mnoha případech také nebyla rozhodnutí ministerstva podle ombudsmanky řádně odůvodněna, odpovědi byly šablonovité. Například rozebíraly, co maturant nenamítal, a jindy nereagovaly na konkrétní námitky.

"Ministerstvo nemá v úmyslu krátit práva žadatelů o přezkoumání, které požaduje veřejná ochránkyně práv tím, že by každý žák musel ve své žádosti konkretizovat a odůvodňovat námitku k hodnocení dané úlohy a proč s ním nesouhlasí. Dle názoru MŠMT má žák právo požádat o přezkoumání celého didaktického testu, zda byl správně oskenován a ohodnocen bez nutnosti konkretizovat svůj nesouhlas s výsledkem," reagovalo na kritiku ministerstvo.

Ombudsmanka v souvislosti s přezkumy maturitních zkoušek současně připomněla, že podání žádosti o ně je obvykle prvním setkáním studentů s činností veřejné správy. Stát by proto měl mít zájem na tom, aby řízení proběhlo na náležité úrovni, s důsledným dodržením právních předpisů, judikatury a s důrazem na právo na spravedlivý proces.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. března 2019

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď