Zápasník Omarov při olympijské premiéře prohrál v 1. kole a skončil

foto Český zápasník Artur Omarov 24. července 2021 na pražském Letišti Václava Havla před odletem na olympijské hry v Tokiu, kde si 2. srpna splní sen premiérovým olympijským startem v kariéře.

Tokio - Olympijská premiéra zápasníkovi Arturu Omarovovi nevyšla. Na hrách v Tokiu v řecko-římském stylu ve váze do 97 kilogramů prohrál v prvním kole 1:3 s Alexem Szökem z Maďarska a musel čekat na další výsledky svého přemožitele. Szöke prohrál hned vzápětí, takže Omarov v soutěži skončil.

Do oprav by se dvaatřicetiletý rodák z Dagestánu dostal jen v případě, kdyby Szöke postoupil až do finále, ale to se nestalo. Maďarského zápasníka vyřadil dvojnásobný mistr světa Musa Jevlojev z Ruska, který zvítězil 6:2. Jevlojev se nakonec dostal až do finále, v němž nastoupí v úterý proti Arménovi Arturu Aleksanjanovi.

Tři medailové sady se rozdělovaly již dnes. Olympijským vítězem v řecko-římském stylu ve váhové kategorii do 60 kilogramů se stal Kubánec Luis Orta. Ve finále porazil 5:1 Japonce Keničira Fumitu. Bronz získali Číňan Wa-li-chan Saj-li-kche a Rus Sergej Jemelin.

Jen o chvilku později napodobil krajana ve váze do 130 kg Mijaín López. V závěrečném boji o zlato pod dohledem českého rozhodčího Václava Scheinera mladšího přemohl Gruzínce Iakobiho Kadžaju 5:0 a zvítězil již na čtvrté olympiádě za sebou, což se mu povedlo jako prvnímu muži v historii. Na bronz dosáhli Turek Riza Kayaalp a Rus Sergej Semjonov.

Osmatřicetiletý López napodobil Japonku Kaorii Ičovou, jež získala jako první čtvrté zápasnické zlato z OH před pěti lety v Riu de Janeiro. "Dosáhnul jsem svého cíle - vytvořil jsem rekord," uvedl López, jenž čtvrtým triumfem překonal legendárního Alexandra Karelina. A nevyloučil ani útok na páté zlato v Paříži 2024. "Samozřejmě o tom přemýšlím, ale teď si budu chtít vychutnat tenhle svůj triumf. A na konci roku světu oznámím, zda budu ještě zápasit. Musím si to dobře rozmyslet, protože po čtyřech zlatech by pro mě byla porážka těžká," dodal muž, jenž je ve své zemi celebritou.

Mezi volnostylařkami ve váze do 76 kg se radovala Němka Aline Rotterová-Fockenová. Ve finále porazila Adeline Grayovou z USA 7:3. Bronz si vybojovaly Číňanka Čou Čchien a Yasemin Adarová z Turecka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď