Olympioniky má na hrách v Koreji motivovat i čepice "Raškovka"

foto Čeští sportovci představili 9. listopadu v Praze repliku legendárního kulicha, ve kterém získal skokan na lyžích Jiří Raška první československou zlatou medaili na zimních olympijských hrách v roce 1968 v Grenoblu. Čepice bude součástí oblečení českých olympioniků na hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Na snímku zleva Raškův vnuk Jan Mazoch, skikrosařka Andrea Zemanová, mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus se synem Tomášem, olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová a olympijská vítězka ve skifu Miroslava Topinková-Knapková s dcerou Adélou.

Praha - Na olympiádě v Riu de Janeiro inspirovala české sportovce postavička legendárního běžce Emila Zátopka, na únorových hrách v Pchjongčchangu je má motivovat zimní čepice podobná té, v níž závodil skokan na lyžích Jiří Raška. Každý reprezentant dostane na cestu do Koreje kulicha nazvaného Raškovka. Je vyroben podle vzoru čepice, v které frenštátský rodák získal v Grenoblu 1968 první českou zlatou medaili ze zimní olympiády.

Tři měsíce před startem her v Pchjongčchangu představil čepici Český olympijský výbor společně s Raškovým vnukem Janem Mazochem.

Video: Olympioniky má na ZOH motivovat i čepice \"Raškovka\"
09.11.2017, 15:53, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

"Děda byl měl radost," řekl Mazoch, bývalý reprezentant ve skocích na lyžích. "Může to na sportovce zapůsobit psychologicky tak, že máme něco, co prolomilo olympijské hry a třeba dovezou z Koreji hodně zlatých," dodal.

V Riu měli sportovci na oblečení kresbu atletické legendy Emila Zátopka, kterou čtyřnásobný olympijský vítěz připojoval ke svému podpisu fanouškům. Nyní je symbolem Raškova čepice. "Chceme účast v Pchjongčchangu věnovat Jirkovi Raškovi. Měl by být motivací pro sportovce, aby se pokusili o to, co se povedlo jemu. A zároveň chceme připomenout jeho čepici," řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová (vlevo) a olympijská vítězka ve skifu Miroslava Topinková-Knapková s dcerou Adélou představily 9. listopadu v Praze repliku legendárního kulicha, ve kterém získal skokan na lyžích Jiří Raška první českou zlatou medaili na zimních olympijských hrách v roce 1968 v Grenoblu. Čepice bude součástí oblečení českých olympioniků na hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Čepice v barvách trikolory a s bílou bambulí je vyrobena ze současných materiálů. Raškovu vítěznou modrou čepici s bílým pruhem z Grenoblu od skokana dostal fanoušek z Mladé Boleslavi, další jsou s ostatními věcmi a poháry v muzeu ve Frenštátu. "Po jeho smrti je tam dala babička. Říkala: ať to aspoň má uplatnění, mně se pod tím nechce utírat prach," řekl Mazoch.

V únoru uplyne již padesát let od zlatých Raškových skoků. "Je prima vzdát mu takhle hold," řekl Mazoch. Sám by se z velkého můstku jen v čepici nespustil. "Ze sto dvacítky bych si to netroufl ani náhodou, nač pokoušet osud," řekl Mazoch, který zažil na můstku těžký pád, po kterém byl několik dnů v bezvědomí.

Čepice, která se dá koupit za 399 korun na webu www.raskovka.cz, je součástí olympijské kolekce oblečení pro Pchjongčchang. Celou ji olympijský výbor odhalí v pondělí 20. listopadu v Galerii Mánes.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď