Olympijské zlato ve snowboardcrossu obhájil Francouz Vaultier

foto Pierre Vaultier z Francie slaví zisk zlata ve snowboardcrossu na ZOH v Pchjongčchangu.

Pchjongčchang - Olympijské zlato ve snowboardcrossu v Pchjongčchangu obhájil Pierre Vaultier z Francie. Na druhém místě ve finále dojel Jarryd Hughes z Austrálie a třetí skončil Regino Hernández ze Španělska. Jediný český zástupce Jan Kubičík vypadl hned v osmifinále.

Úřadující mistr světa Vaultier navázal na triumf ze Soči a olympijský snowboardcross díky třicetiletému Francouzovi stále zná pouze dva vítěze. Předchozí závody na hrách v Turíně a ve Vancouveru ovládl americký reprezentant Seth Wescott.

Vaultier si musel obhajobu tvrdě vybojovat, protože v semifinále se zapletl do hromadného pádu. Pětinásobný vítěz Světového poháru se však nejrychleji zvedl a nakonec obsadil třetí místo, které jako poslední zajišťovalo účast ve finále. Stříbrný medailista ze Soči Nikolaj Oljunin už takové štěstí neměl, protože si zlomil nohu a jízdu nedokončil.

"Semifinále byl masakr, protože něco takového nečekáte. Nejdřív jsem měl obrovskou smůlu, ale hned to bylo vyvážené tím, že se na mě štěstí usmálo a zvládl jsem dojet třetí," řekl Vaultier, podle kterého pád způsobil vedoucí Hughes.

"Vybral si špatnou stopu. Nejdřív jsem si myslel, že je po všem a to by bylo obrovské zklamání. Ale naštěstí mi pomohlo, že jsem spadl jako první a jako první vstal. Plus naštěstí ještě přede mnou bylo finále, kde jsem mohl všechno napravit. Dnes svítila moje šťastná hvězda," uvedl francouzský snowboardista.

O zápis do historie se postaral třetí Hernández, který pro Španělsko získal první medaili na zimních hrách od bronzu Biancy Fernándezové Ochoaové ze slalomu v Albertville 1992. "Čekali jsme na to 26 let. Je to pro nás v podstatě historické vítězství, zejména ve snowboardu, ve kterém máme první medaili. Jsem přesvědčený, že to našemu sportu pomůže," prohlásil.

Vážným zraněním skončil závod pro Rakušana Markuse Schairera. Mistr světa z roku 2009 si při pádu ve čtvrtfinále zlomil pátý krční obratel. Jízdu sice dokončil, ale z cílového prostoru putoval okamžitě do nemocnice.

Kubičík zajel v kvalifikaci 32. čas, ale ve své osmifinálové jízdě poté obsadil dvaadvacetiletý olympijský debutant z Dukly Liberec poslední páté místo. Snowboardcross žen s olympijskou vítězkou ze Soči Evou Samkovou je na programu v pátek.

Snowboarding:

Snowboardcross - muži:

1. Vaultier (Fr.), 2. Hughes (Austr.), 3. Hernández (Šp.), 4. Baumgartner, 5. Dierdorff (oba USA), 6. Pullin (Austr.), 7. Hämmerle (Rak.), 8. Nörl (Něm.), 9. Lindfors (Nor.), 10. Bolton (Austr.), ...35. Kubičík (ČR).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď