Olomoucký vrchní státní zástupce Daňhel rezignoval, skončí k 31. červenci

foto Vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Daňhel (na snímku ze 14. července 2022).

Olomouc/Praha - Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel po necelém roce ve funkci rezignoval. Skončí 31. července. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo spravedlnosti. Napsalo, že Daňhel písemnou rezignaci zdůvodnil osobními i profesními důvody, které spočívají zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Daňhel dnes ČTK vzkázal, že se k důvodům vyjádří zřejmě příští týden. Pro jeho kolegy byla rezignace naprosto překvapivá, informaci se dozvěděli dnes, zjistila ČTK.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který v minulosti olomoucké žalobce opakovaně kritizoval, vzkázal, že vzal Daňhelovu rezignaci "s politováním na vědomí". Poděkoval mu za odvedenou práci a za "odvahu převzít VSZ Olomouc". Nyní bude očekávat od nejvyššího státního zástupce Igora Stříže personální návrh na Daňhelova nástupce. Daňhel dnes ČTK vzkázal, že dnes své kroky nemůže komentovat s ohledem na jiné důležité povinnosti. "K důvodům bych zatím odkázal na tiskovou zprávu ministerstva spravedlnosti. Předpokládám, že blíž se vyjádřím příští týden," vzkázal ČTK.

"K důvodům ve své písemné rezignaci Radim Daňhel uvedl, že jej k ní vedly osobní i profesní důvody spočívající zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství Olomouc při existenci poboček vrchního státního zastupitelství v Brně a v Ostravě, a to i přesto, že byl v době svého jmenování výrazným zastáncem jejich existence. V této situaci má za to, že nelze unést takovou odpovědnost, jaká se od této funkce oprávněně očekává," napsalo ministerstvo.

Žalobci odmítají důvody Daňhelovy rezignace kvůli neefektivnímu řízení poboček

Žalobci z olomouckého VSZ odmítají, že by pobočky v Brně a Ostravě byly pro řízení úřadu neefektivní. Tento důvod rezignace olomouckého vrchního žalobce Daňhela tak považují za zástupný, zjistila ČTK. Podle jeho předchůdce Iva Ištvana, který úřad vedl dvě desítky let, žádný problém s jejich řízením nebyl. Obdobný názor má i ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda, podle kterého jde o zástupný problém.

"Řídil jsem úřad dostatečně dlouho, problém s řízením poboček vůbec žádný nebyl. V justiční soustavě existují pobočky i u jiných státních zastupitelství, dokonce i u soudů v řadě krajů. A nezaznívá odnikud, že by byl nějaký problém s jejich řízením. Může to být individuální názor nebo individuální schopnosti toho konkrétního vedoucího státního zástupce nebo předsedy soudu, ale určitě to není tak, že by se úřady s pobočkami nedaly řídit," řekl dnes ČTK bývalý olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan.

Žalobce, který dnes působí na Nejvyšším státním zastupitelství, byl v době své funkce olomouckého vrchního žalobce zastáncem zřízení poboček v Brně i v Ostravě. Poukazuje na to, že takto fungují i jinde. "Nikdy jsem nezaznamenal od předsedů soudů nebo vedoucích státních zástupců, že by to bylo neefektivní," doplnil Ištvan. "Dělat vedoucího státního zástupce je těžké, dělat vrchního státního zástupce je dvojnásob těžké. To není lehká pozice," doplnil Ištvan. Dodal, že o důvodech rezignace jeho nástupce nechce spekulovat.

Údajnou neefektivnost řízení úřadu kvůli pobočkám na VSZ v Olomouci odmítá i ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda. "Celkem 12 let dělám ředitele odboru a za celou dobu jsem neměl s jeho řízením a tedy i s řízením poboček nejmenší problém. Neumím si představit, že by tento odbor bez těch poboček mohl fungovat," řekl dnes ČTK státní zástupce Šereda. Podotkl, že jde podle něj o zástupný problém. "Rezignací jsem překvapen, nebyl jsem o ní ani náznakem dopředu informován," doplnil Šereda. Odmítl také, že by na úřadě panovaly nějaké osobní problémy.

Daňhel vedl olomoucké vrchní státní zastupitelství od poloviny července loňského roku. Předtím působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ke jmenování ho Blažkovi koncem června navrhnul nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ministr již dříve v médiích uváděl, že na uvolněný post nechce nikoho ze stávajícího vedení, tedy z týmu předchozího vrchního státního zástupce Iva Ištvana. Ištvana dlouhodobě kritizoval a zhruba před rokem zveřejnil analýzu, která podle ministerstva odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomouckého úřadu.

Ištvan od loňského dubna na vlastní žádost přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství. Výsledky ministerské analýzy zpochybnil. Blažek podle něj při svém předchozím působení v čele ministerstva spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky a jeho postoj se radikálně změnil až po zásahu policie na úřadu vlády v roce 2013, který dozorovali olomoučtí žalobci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď