Olomouc zahájila sezonu těsnou výhrou ve Vítkovicích

foto Utkání 1. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc, 13. září 2019 v Ostravě. Zleva Jan Švrček z Olomouce, Tomáš Guman z Vítkovic a brankář Olomouce Branislav Konrád.

Ostrava - Hokejisté Olomouce vstoupili do extraligové sezony vítězstvím 2:1 v prodloužení na hřišti Vítkovic. O výhře Kohoutů v duelu 1. kola rozhodl 18 sekund před koncem prodloužení v přesilové hře David Škůrek. Moravský souboj okořenil gólem Rostislav Olesz, který v létě ne zrovna v dobrém přestoupil z Vítkovic do Olomouce. Skóroval hned v extraligové premiéře v barvách Hanáků a proti svému bývalému klubu.

Premiérový zápas sezony přinesl z obou stran především hokej plný soubojů. Olomouc s pětičlennou kolonií vítkovických odchovanců v čele s Oleszem znovu vycházela z důsledné defenzívy, přes kterou se domácí v prvním dějství navzdory velké optické převaze neprodrali do žádné větší příležitosti.

Jiskru utkání chytilo až ve druhé třetině. Olesz v prvním mistrovském utkání za Olomouc po příchodu z Vítkovic ve 23. minutě z brankoviště doklepl puk po odrazu od zadního mantinelu do odkryté branky a na důvěrně známém ledě poslal Hanáky do vedení.

Domácí se prosazovali hodně ztěžka. Bez zraněného Romana jim nešly ani přesilovky a krátce po obdrženém gólu promarnili i početní výhodu pět na tři. Až když se utkání přelomilo do druhé poloviny, tlak Ostravanů sílil. V 35. minutě Výtisk ideálně předložilo puk Stránskému, který z voleje překonal Konráda.

Vítkovice v závěru druhé části hosty zatlačily, hbitý Zdráhal byl během jediného střídání u dvou obrovských možností, ale ani jedna gólem neskončila.

Po rušné prostřední části však v závěru hra upadla do nudy a průměru. Až se zdálo, že obě strany brání nerozhodný stav. Z naprostého minima zajímavých situací zaujal jen Zdráhalův výpad po křídle, který byl ale zakončený nepřesnou střelou.

Došlo tak na prodloužení, ve kterém se domácí Trška nechal vyloučit na čtyři minuty. A 18 sekund před koncem se po ledě od modré čáry trefil hostující Škůrek.

Jakub Petr (Vítkovice): "Ten bod v dané situaci bereme. Ve druhé třetině jsme to utkání měli pokud ne úplně rozhodnout, tak minimálně gólově odskočit. Měli jsme přesilovku pět na tři a další šance. Ve třetí třetině už to bylo vyrovnané. V prodloužení nám v přesilovce čtyři na tři chybělo více trpělivosti a Olomouc tu samou výhodu před koncem využila. Nemám mužstvu nic moc co vytknout. Na to, že to byl první duel, plnilo naše požadavky."

Jan Tomajko (Olomouc): "Vítkovice dnes dvě třetiny měly lepší pohyb než my. Vyhrávaly souboje a my jsme se nemohli do toho dostat. Ve druhé třetině měli domácí hráči spoustu šancí a tam jsme to přežili i se štěstím. Ve třetí třetině jsme se zlepšili, prodloužení už je loterie. Urvali jsme to na naši stranu. Protože to byl první zápas, spousta hráčů byla nervózních. Až se to rozjede, bude to lepší."

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 35. Š. Stránský (Výtisk, Roberts Bukarts) - 23. Olesz (Nahodil, Burian), 65. Škůrek (Klimek). Rozhodčí: Hradil, Lacina - Rožánek, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5503.

Vítkovice: Dolejš - Trška, Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk - Zdráhal, Š. Stránský, Roberts Bukarts - Schleiss, Lakatoš, Vopelka - Dej, E. Němec, Mallet - Kurovský, Werbik, Guman. Trenéři: Petr a Trnka.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Dujsík, Švrček - Irgl, J. Knotek, Ostřížek - Klimek, Kolouch, Strapáč - Olesz, Nahodil, Burian - Hecl, Handl, V. Tomeček. Trenéři: Tomajko a Moták.