Olga Špátová dokončuje celovečerní dokumentární film o Gottovi

foto Režisérka Olga Špátová.

Praha - Režisérka Olga Malířová Špátová dokončuje celovečerní dokumentární film o Karlu Gottovi. Snímek údajně přinese neobvykle osobní až intimní pohled na jeho život, který se doposud široké veřejnosti nenaskytl. V tuzemských kinech bude mít premiéru na jaře příštího roku. ČTK o tom za distribuční společnost Bontonfilm informoval Lukáš Vedral.

"V polovině září loňského roku mi volali Ivanka a Karel Gottovi, a oslovili mě, zda bych po deseti letech opět natočila s Karlem dokument o jeho životě. Neváhala jsem ani minutu! Natáčet s člověkem, který vydržel více než půl století na výsluní české kultury díky svému výjimečnému pěveckému talentu, umělecké pokoře a nezměrné pracovitosti, byla a je pro mě velká čest," uvedla Špátová.

Natáčení začalo 22. října loňského roku a poslední záběry s Gottem byly natočeny před několika dny. Cílem bylo zachytit autenticky Gotta jako fenomenálního zpěváka, jako malíře, ale zároveň milujícího manžela a otce svých dětí. Film však nemá být přehlídkou nesporné slávy Karla Gotta a jeho úspěchů. "Proto ani není možné srovnávat můj předchozí film Fenomén Gott s tímto nynějším. Každý je jiný. Minimálně tím, že jsme je natáčeli v jiné životní etapě Karla Gotta, a to se velmi projeví v jeho osobní, až intimní zpovědi, kterou nám poskytl a která nás všechny utvrdila v tom, s jakou legendou máme možnost pracovat a trávit čas, který je vskutku nepopsatelný," dodala Špátová.

Tvůrci zachytili zpěváka při jeho vystoupeních, při setkáních s fanoušky v Česku i v Hamburku, ale zejména v jeho domácím prostředí. "Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji vpustili do našeho soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o tématech poměrně důvěrných. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se tak vlastně stali součástí naší rodiny. Tento dokumentární film je poděkováním mým příznivcům a všem, kteří mě při mé profesi podporovali a provázeli," sdělil Gott, který v roce natáčení opět onemocněl.

Gott trpí akutní leukémií a postupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Se zdravotními problémy bojoval i v roce 2016. Už v té době ale prohlásil, že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit. Letos v červenci kvůli akutnímu zápalu plic však zrušil představení na festivalu Benátská v Liberci, které mělo to být jeho posledním letošní veřejným vystoupení. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny, které připadly na 14. července. "Myslím, že právě to, že prochází těžkou nemocí je důvodem k tomu, že je dnes Karel ve svých názorech na život otevřený a pokorný," konstatovala Špátová.

Špátová natočila třicet autorských filmů, za které získala ceny na domácích a zahraničních festivalech. Například film Dobře placená procházka ?07 (2008), za nějž získala Grand Prix Vojtěcha Jasného. Fenomén Gott (2009) se stal nejsledovanějším televizním filmem roku, Oko nad Prahou (2010), který vyhrál hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě. Natočila dva klipy na písně zpěvačky Anety Langerové, oba získaly cenu Anděl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď