Olga Jelínková zazpívá vedle Lipska také v Praze a Berlíně

foto Olga Jelínková jako Gilda na generální zkoušce opery Rigoletto 28. ledna 2021 ve Státní opeře v Praze.

Praha - Česká sopranistka Olga Jelínková vedle Operního domu v Lipsku, kam loni zamířila po dvouletém působení v Opeře v Saarbrückenu, zazpívá také v Praze a v Berlíně. Premiéra Verdiho Rigoletta ve Státní opeře v Praze ji čeká 2. září. ČTK o tom za umělkyni informovala Kateřina Motlová.

"Po jarním televizním přenosu si Gildu konečně zazpívám před živým publikem," připomněla Jelínková přímý televizní přenos na ČT art, za který sklidila pozitivní recenze.

Následně se Jelínková objeví v Lipsku jako Violetta Valéry ve Verdiho Traviatě nebo jako Rossiniho Clorinda v Cenerentole (Popelka). Ve své nejproslulejší roli, Královně noci z Mozartovy Kouzelné flétny, se představí v Praze, Lipsku a berlínské Komické opeře.

Pomyslným vrcholem nejbližších uměleckých plánů Jelínkové bude na jaře 2022 ztvárnění titulní role v Donizettiho opeře Lucia di Lammermoor v Opeře v Lipsku, kde může naplno předvést svůj koloraturní soprán.V diáři umělkyně je také trochu nečekaný seznam wagnerovských rolí. "Richard Wagner uměl psát i pro lehčí hlasy, jako mám já. Lipsko, kde nyní působím, je rodištěm Richarda Wagnera a v létě 2022 zde na jeho počest odehrají během tří týdnů všech jeho třináct oper. Postupně mě tedy různé role ve Wagnerových operách opravdu čekají," podotkla Jelínková.

Koronavirové období Jelínková strávila v Německu a její plány může i nyní narušit nepředvídatelná pandemická situace. "Samozřejmě v prvé řadě jde o lidské zdraví. Ale hudba posiluje ducha i tělo. Nevzdáme se jí a k posluchačům si najdeme cestu, třeba formou koncertů pod širým nebem nebo on-line," řekla.

Jelínková vystupovala na scénách Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, stále častěji na zahraničních scénách v USA, Německu, Belgii či Japonsku. Kromě Královny noci pravidelně zpívá Verdiho Gildu v Rigolettovi nebo panenku Olympii v Offenbachových Hoffmanových povídkách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď