Okleštěk: Olomoucký kraj další návštěvu prezidenta opět zaplatí

foto Třídenní cestu po Olomouckém kraji zahájil prezident Miloš Zeman 20. března návštěvou Krajského úřadu v Olomouci. Vpravo je hejtman Ladislav Okleštěk, který mu předal dárky.

Olomouc - Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) odmítl výzvu ministra zemědělství a krajského zastupitele Mariana Jurečky (KDU-ČSL), aby krajský úřad ze svého rozpočtu už neplatil plánovanou listopadovou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v regionu. Okleštěk dnes novinářům řekl, že náklady budou tentokrát zřejmě nižší než při předchozích návštěvách. Hejtmanství za každou ze čtyř dosavadních návštěv prezidenta zaplatilo vždy několik set tisíc korun.

Zeman nedávno zrušil plánovanou cestu do Zlínského kraje, údajně poté, co hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) jeho kanceláři oznámil, že delegaci zaplatí jen oběd či večeři do 30.000 korun. Zlínský kraj stály dosavadní čtyři Zemanovy návštěvy celkem 1,6 milionu korun. Zeman se místo toho rozhodl zamířit do Olomouckého kraje, o čemž prezidentská kancelář podle Oklešťka informovala hejtmanství.

Okleštěk tvrdí, že náklady na listopadovou návštěvu zatím nelze přesně odhadnout, protože známy jsou vždy až po skončení akce. "Nepředpokládám, že by náklady byly vyšší. Předpokládám, že budou nižší. Budu vždy postupovat s péčí řádného hospodáře a nebudu marnit zbytečně peníze," uvedl Okleštěk. Hejtman tvrdí, že se řídí letním usnesením Asociace krajů ČR, která ocenila návštěvy prezidentů v regionech.

Za březnovou Zemanovu návštěvu kraj podle hejtmana zaplatil víc než 300.000 korun. "Nevnímám to jako financování kampaně (pro prezidentské volby). Vnímám to jako financování návštěvy, kdy prezident přijede do našeho kraje. Jakýkoliv prezident, kdykoliv přijede do našeho kraje, tak já to považuji za čest a podle toho se také budeme chovat," odpověděl hejtman na dotaz, zda listopadovou návštěvu hlavy státu nelze vnímat jako součást předvolební kampaně.

Podle Jurečky by kraj prezidentovu návštěvu platit neměl. "Jako zastupitel Olomouckého kraje žádám hejtmana, aby z rozpočtu kraje nebyly placeny náklady na cestu prezidenta Zemana v listopadu. Nevidím důvod při zvýšeném rozpočtu kanceláře prezidenta, aby tyto náklady platily kraje ze svých rozpočtů. Tyto nemalé náklady mohou investovat například na podporu malých projektů v obcích," uvedl dopoledne na svém facebookovém profilu Jurečka, který v krajském zastupitelstvu usedá do opozičních lavic za Koalici pro Olomoucký kraj.

Prezident Zeman od nástupu do funkce v roce 2013 objíždí pravidelně všechny kraje. V Olomouckém kraji už byl čtyřikrát. První tři návštěvy stály kraj dohromady víc než 1,1 milionu korun. Hlavní položku tvořily náklady na občerstvení, které v roce 2014 obnášely 183.201 korun, v roce 2015 to bylo 234.603 korun a loni 256.449 korun. I ubytování doprovodu prezidenta a jeho manželky bylo zaplaceno z rozpočtu kraje.

Zeman na třídenní návštěvu Olomouckého kraje přijede ve středu 8. listopadu a ukončí ji v pátek 10. listopadu. Hejtman mu navrhl, aby navštívil Lipník nad Bečvou, Mohelnici a Zábřeh.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď