Ohlédnutí za obnoveným vodáckým závodem z Budějovic do Prahy

foto Start závodu

Ve dnech 6. – 8.8.2010 se uskutečnil po 56 letech obnovený historický závod České Budějovice – Praha. Jednalo se o kanoistický závod na 183km dlouhé trati, která byla rozdělena do tří etap ve třech dnech, přičemž v neděli se uskutečnila také krátká verze závodu o délce 32,5 km. Vedle klasických kategorií pro rychlostní kanoistiku byly vypsány také turistické kategorie C2 a K2. Na trase každé etapy čekalo závodníky občerstvovací stanoviště a několik přenášek vodních děl.

Závod České Budějovice - Praha se před desítkami let odehrával na úplně jiné vodě, než dnes. Přehrady nenávratně zatopily nádherné a těžké peřeje včetně Svatojánských proudů a ze sjíždění tekoucí a záludné Vltavy se stala vytrvalostní disciplína na hladké vodě. Přesto si obnovení tohoto legendárního závodu zaslouží pozornost a po "startovacím" letošním ročníku se výrazněji rozšíří i startovní pole. Závod České Budějovice - Praha

V pátek 6.8. se v Budějovicích na startu sešlo 27 posádek. Za deštivého počasí se od startu u přístaviště Lannova loděnice vydali po řece směrem ku Praze. Na trati 1. etapy na ně čekalo 70 km s pěti překážkami v podobě přehrad a jezů, které závodníci byli nuceni přenášet. Z počátku se jelo po lehce proudící řece, pod VD Kořensko se hladina ustálila do nehybnosti a na závodníky čekalo mnoho kilometrů těžkého pádlování po stojaté vodě. První do cíle v kempu ve Štědroníně dorazila skupina tří kajakářů, ze kterých měl nejvíce sil na finiš Radim Junek z KVS Praha. Jeho čas, dosažený v prvním dni, byl 5 hodin 29 minut. Za první skupinou postupně dojížděli ostatní, poslední posádka na turistické deblkanoí dorazila kolem deváté hodiny večerní. Na všechny závodníky čekala v cíli večeře a pak nocleh ve stanech.

Přeběh přes jeden z jezů na trati závodu.

Ráno závodníky probudilo bubnování deště na stanové plachty, avšak nikomu to nezkazilo náladu a v 7 hod ráno všichni vystartovali do další etapy. V sobotu je čekalo dlouhých 80 km po vodních nádržích Orlík, Kamýk a Slapy. Zpestřením druhého dne bylo překonávání přehrady VD Orlík, kdy byly lodě i závodníci sváženi přes přehradu lodním výtahem. Po opětovném odstartování závodníci vyrazili dále. Kvůli deštivému počasí a obavám z povodní bylo vypouštěno z přehrad přes 600m3, což způsobilo, že pod VD Kamýk si závodníci „užili“ silného proudu a vln, které některým na vratkých lodích pro rychlostní kanoistiku působily nemalé potíže. Nicméně to všichni zvládli a do cíle druhé etapy na Slapech – Skalici dorazili všichni. Jako první ve sprintérském finiši první skupiny dorazil opět Radim Junek. Přenášení přes přehradu ve Vraném nad Vltavou.

V neděli ráno se konečně umoudřilo počasí a na závod zasvítilo sluníčko. Na start třetí etapy se společně se závodníky majícími za sebou již přes 150 říčních kilometrů postavili borci absolvující krátký závod, kopírující trasu třetí poslední etapy. Na tento závod se přihlásilo dalších 10 lodí. Voda vypouštěná z Vltavské kaskády si i třetí den se závodníky pohrávala. Zvlášť nasedání pod přehradou ve Vranném nad Vltavou a nájezd do řeky pod jezem v Modřanech působily některým závodníkům potíže končící v několika případech i nedobrovolnou koupelí.

První v cíli u bývalé státní loděnice v Praze – Braníku a zároveň i celkovým vítězem se stal Radim Junek z KVS Praha na singl kajaku. Tento závodník, věkem patřící ještě do juniorské kategorie, vyhrrál nejen celkově, ale i všechny tři etapy. V kategorii turistických debl kanoí dorazili do cíle první Pavel Procházka a Jaroslav Míka z RK Týn nad Vltavou. Tito borci absolvovali závod na laminátové turistické kánoi typu Vydra, která se svou rychlostí absolutně nemůže měřit s loděmi rychlostními, a přesto tito borci za prvními o mnoho nezaostali. Podali obdivuhodný výkon.

Stupně vítězů

Krátký závod ovládl Martin Kolanda z KVS, který 32,5 km dlouhou trať projel za čas pod 2 hodiny. Ze všech 27 posádek startujících v Budějovicích nedorazilo do cíle 5 lodí. Ostatní se z ultra maratónskou tratí srdnatě poprali a podle ohlasů v cíli se již těší na příští ročník.

Výsledky: dlouhý závod: 1. Radim Junek ( KVS Praha ) 13:09:40, 2. Martin Kucián ( MH Pardubice ) 13:10:20, 3. Lukáš Horák ( Sokol HK ) 13:11:40, 4. Pavel Šára ( Loko Braník ) 13:26:50, 5. J.Březina – L.Kuta ( MH Pardubice ) 13:47:30, 6. Petr Synek ( Sokol Praha ) 13:51:10

C2 turista: 1. P.Procházka – J.Míka ( RK Týn ) 18:39:31, 2. J.Koptiš – S.Mora 21:28:12, 3. L.Bíca – P.Šírek ( Technika Praha) 21:29:24

Krátký závod: 1. M.Kolanda (KVS Praha) 1:56:50, 2. M.Pánek- M.Kučera ( Loko Braník – Sokol Písek ) 2:03:10, 3.J. Koška ( Sparta Praha ) 2:11:18

Další info o závodě i jeho historii a kompletní výsledky najdete na webu závodu a rozhovor s organizátory o myšlence obnovení tohoto extrémě dlouhého závodu čtěte na h2omaniaks.com.

Autor: Michal Odvárko

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď