Oficiální biografie Agathy Christie vznikla s pomocí její rodiny

foto Ilustrační foto - Nejslavnější autorka detektivních románů Agatha Christie na snímku z roku 1956.

Praha - V češtině v těchto dnech vychází oficiální biografie Agathy Christie, k jejímuž napsání dostala autorka Janet Morganová nabídku přímo od rodiny slavné spisovatelky. Knihu Agatha Christie. Životopis, která ve Velké Británii poprvé vyšla v roce 1984, vydává nakladatelství Slovart v roce 130. výročí od narození Christie a 100 let od vydání její první detektivní knihy Záhada na zámku Styles, prvního příběhu, ve kterém vystupuje Hercule Poirot. ČTK o tom za vydavatele informovala Jana Kaizrová.

Životopis Christie, nominovaný v roce 1986 na prestižní americkou cenu Edgar, se v šestadvaceti kapitolách opírá především o citáty a svědectví jak samotné Agathy Christie, tak i těch, kteří k ní měli blízko. Díky důvěře, kterou Morganové projevila dcera Christie Rosalind, se autorka dostala ke spisovatelčiným zápisníkům, korespondenci a dalším písemnostem, stejně jako k rozhovorům s početnými příbuznými, přáteli a spolupracovníky. Podává tak i informace chybějící v knize Vlastní životopis, kterou královna detektivek vydala rok před svojí smrtí.

Například v kapitole Příšerných deset dní se Morganová vrací k dodnes nevyjasněné události, kdy Christie v prosinci 1926 záhadně zmizela. Literátku, k jejímuž nalezení byl povolán jako konzultant i Arthur Conan Doyle, objevili až po 11 dnech v hotelu v 300 kilometrů vzdáleném Harrogate, kde byla přihlášená pod cizím jménem. Údajně trpěla ztrátou paměti a neměla prý vůbec ponětí, jak vlastně se daleko od domova ocitla. Podle jedné z teorií se nejspíše chtěla pomstít nevěrnému manželovi a své zmizení připravila sama.

Janet Morganová, lady Balfourová z Burleigh, britská autorka, žurnalistka a konzultantka, se narodila roku 1945 v Montrealu, kde se tou dobou její otec účastnil britsko-kanadského jaderného výzkumu. V letech 1978 až 1981 pracovala ve vládním think-tanku a dodnes poskytuje vládním úřadům, soukromým firmám a dalším organizacím poradenství v oblasti dlouhodobého strategického plánování.

Je členku Královské společnosti v Edinburghu a roku 2008 získala Řád britského impéria. Životopis Christie je první biografií, kterou napsala. Její dílo dále zahrnuje životopis lady Edwiny Mountbattenové a knihu The Secrets of Rue St. Roch, která popisuje činnost britské rozvědky ve Franii a Lucembursku za první světové války.

Spisovatelka Agatha Christie, která stvořila geniálního Hercula Poirota nebo všetečnou slečnu Marplovou, se narodila 15. září 1890. Napsala celkem 70 románů a 32 souborů povídek, kterých se prodalo již více než dvě miliardy. Jako nejprodávanější spisovatelka na světě se dostala do Guinnessovy knihy rekordů. Tou nejprodávanější detektivkou a zároveň také čtenářsky nejoblíbenější je kniha Deset malých černoušků, kterou spisovatelka napsala v roce 1939. V roce 1971 ocenila Alžběta II. dílo královny detektivek titulem "Dáma britského impéria". Zemřela 12. ledna 1976 ve věku 85 let. Případy detektiva Poirota však se spisovatelčinou smrtí neskončily nadobro. Její potomci dali souhlas k pokračování příběhů britské spisovatelce Sophii Hannahové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď