Odvolací soud potvrdil doživotní vězení pro střelce z úřadu práce

foto Městský soud v Praze začal 27. června 2022 projednávat případ Jiřího Dvořáka, který zastřelil zaměstnankyni úřadu práce. Státní zastupitelství ho viní z vraždy, pokusu o vraždu i z pokusu o těžké ublížení na zdraví.

Praha - Osmašedesátiletý Jiří Dvořák z Prahy stráví zbytek života ve vězení. Doživotní trest mu dnes potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Bývalý letecký konstruktér spáchal loni násilné trestné činy vůči několika ženám, jimž se mstil za domnělá příkoří. Jeho skutky vyvrcholily zastřelením zaměstnankyně úřadu práce, která mu dříve nepřiznala podporu.

Fotogalerie

Soudy uznaly Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. "Zůstává nesporným a nezpochybnitelným faktem, že pachatelem trestných činů byl obžalovaný Jiří Dvořák," konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Podle něj je naprosto evidentní, že muže vedla pomstychtivost. Podmínky pro uložení doživotního trestu označili soudci za splněné.

Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová na dotaz ČTK sdělila, že doživotí si nyní odpykává 46 lidí, z toho tři ženy. Dvořák se tak stane 47. doživotním vězněm. Další jeden odsouzený je nyní podle Prunerové za mřížemi za jiný trestný čin a po jeho uplynutí mu teprve začne běžet doživotní trest.

Soudce Zelenka odmítl námitky obhajoby, podle níž znalci dostatečně nezkoumali Dvořákův duševní stav. Posudek z oboru psychologie a psychiatrie vypracovali renomovaní znalci, uvedl. "Zlo vyvěrající z nepříznivých povahových rysů nelze skutečně stavět na roveň nepříčetnosti," podotkl na adresu obžalovaného. Dvořákova advokátka Soňa Adamová novinářům řekla, že znalci jejího klienta zkoumali sedm hodin, což pokládá za zcela nedostatečné. Předpokládá, že Dvořák se proti verdiktu dovolá k Nejvyššímu soudu.

Dvořák se dnes marně domáhal toho, aby jeho případ musel znovu projednat pražský městský soud. "Soud prvního stupně zcela úmyslně, drze a hrubě porušil zákon tím, že odmítl navzdory návrhům obžalovaného předvolat důležité svědky," prohlásil v jednací síni. Podle něj by jeho motivy objasnil jedině výslech obou přeživších poškozených žen. Až na ostré výhrady vůči prvostupňovému soudu si ale Dvořák počínal slušně a tiše, na rozdíl od hlavního líčení, ze kterého ho soudce musel opakovaně nechat vyvést kvůli výkřikům a vulgaritám.

První z útoků spáchal Dvořák 25. června 2021, kdy si počíhal před svým bývalým pracovištěm na kolegyni, kterou vinil ze ztráty zaměstnání. Vychrstl na ni kyselinu sírovou, kterou si na místo přivezl na kole v termohrnku. Žena musela po jeho útoku strávit několik týdnů na popáleninové klinice. Hůře podle obžaloby nedopadla jen díky tomu, že se k muži stihla otočit zády.

Policisté následně Dvořáka hledali v jeho bytě v pražské Libni. Příbytek našli zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů tam lehce zranilo nastražené zařízení. Podle rozsudku bylo umístěno tak, aby zasáhlo do hlavy a krku pronajímatelku bytu.

Tři dny po útoku na kolegyni se Dvořák vypravil na úřad práce na Vinohradech. Vnikl do kanceláře ženy, která ho v roce 2016 vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. Matku dvou dětí střelil do břicha a odešel. Policisté ho zadrželi v centru Prahy několik hodin poté. U sebe měl pistoli, kterou upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.

Podle obžaloby se Dvořák na své činy dlouho připravoval - zbraň si pořídil už v listopadu 2015 po skončení pracovního poměru. Později dostal soudní příkaz, aby se vystěhoval z libeňského bytu, kde přestal platit nájemné.Také byl odsouzen k desetiměsíční podmínce za vydírání a pomluvu. V červnu 2021 ho pak soud vyrozuměl o konání zasedání, na kterém mu byl tento trest přeměněn na vězení. Proto se rozhodl pomstít. Policisté po jeho výslechu uvedli, že chtěl v páchání zločinů pokračovat, a to vůči dalším lidem, s nimiž měl v posledních letech spory.

Součástí rozsudku je i mužova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě a dalším obětem zhruba čtyři miliony korun jako náhradu způsobené újmy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď