Odvolací soud poslal Fialu za dvojnásobnou vraždu na 25 let do vězení

foto Ilustrační foto - Hlavní líčení v případu dvojnásobné vraždy seniorů se konalo 6. října 2021 u Krajského soudu v Pardubicích.Na snímku uprostřed je obžalovaný Tomáš Fiala.

Pardubice - Tomáš Fiala si za dvojnásobnou vraždu majitelky vily v pražské Bubenči a jejího druha odpyká 25 let ve vězení. Poslal ho tam dnes odvolací pražský vrchní soud, který tak potvrdil březnový prvoinstanční verdikt. Jiřímu Nehybovi uložil odvolací senát pětiletý trest za podvod. Vražda se stala na počátku června 2019, těla majitelky vily a jejího partnera nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání.Fialův advokát předpokládá, že se proti rozsudku dovolá k Nejvyššímu soudu.

Podle předsedy senátu Jiřího Lněničky soudy vinu obou mladých mužů jednoznačně prokázaly. Fiala s Nehybou chtěli získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila dvaasedmdesátiletá seniorka. "Poškozená rozhodně neměla v úmyslu vilu prodávat, už vůbec ne za 2,5 milionu a už vůbec ne obžalovaným," prohlásil soudce. Nakonec ale zřejmě její druh oběma mladým mužům nabídl, že prodej za provizi zprostředkuje. Podle znaleckého posudku byly na kupní smlouvě na prodej vily i na návrhu na vklad domu do katastru nemovitostí zfalšované podpisy. Návrhy smluv se našly v počítačích obžalovaných.

Výjimečný trest odůvodnil Lněnička zejména plánovitostí a brutalitou vraždy. Soudce poukázal také na výpovědi Fialy u hlavního líčení, které si navzájem protiřečily. Označil je za "bizarní a neodpovídající realitě". Senát ale zároveň zamítl odvolání státní zástupkyně, která požadovala přísnější třicetiletý trest.

Kromě vězení soud uložil Nehybovi peněžitý trest pět milionů korun. Oběma obžalovaným také propadne zabavených 1,5 milionu korun. Fiala rovněž nahradit škodu zaměstnavateli mrtvého a pozůstalým nemajetkovou újmu před 700.000 korun. S dalšími nároky soud pozůstalé odkázal na občanskoprávní řízení.

Vražda se stala v roce 2019 ve Velké Pasece na Havlíčkobrodsku. Fiala si chatu ve Velké Pasece pronajal na 5. až 7. června 2019. Při domovní prohlídce se v ní našly stopy prokazující, že jde o místo činu, i když bylo pečlivě uklizeno. Uvnitř se prokázaly stopy krve, podle analýzy DNA patřila zavražděnému muži. Přítomnost mobilních telefonů druha zavražděné i Fialy prokázaly záznamy mobilních operátorů v oblasti chaty a blízkém okolí. Fiala s Nehybou také po zmizení dvojice seniorů odvezli auto patřící zaměstnavateli zavražděného do maďarského města Ostřihom. Ve voze je tam zachytily kamery. Interiér auta byl politý benzinem, našly se v něm i čisticí prostředky, což podle obžaloby mělo zakrýt biologické stopy.

Těla zavražděných byla nalezena po několika měsících pátrání v polovině října 2019 ve vodní nádrži Švihov v hloubce asi 20 metrů. Byla zatížena betonovým prefabrikátem a žulovým kvádrem. Obdobné se našly i u chaty ve Velké Pasece.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď