Odškodňovací zákon a korespondenční volbu poslanci neprojednali

foto Sněmovna na mimořádné schůzi svolané z podnětu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 28. ledna 2021 v Praze neprojednala odškodňovací zákon a korespondenční volbu ze zahraničí. Poslanci zamítli program schůze.

Praha - Opoziční odškodňovací zákon a zavedení korespondenční volby ze zahraničí dnes poslanci neprojednali. Sněmovna zamítla po skoro čtyřhodinové debatě návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Trojice stran chtěla probrat také odebírání části sociálních dávek při neplacení pokut za závažné přestupky a zjednodušení postupu při prodlužování platnosti průkazů lidí se zdravotním postižením.

Pro návrh programu hlasovalo 30 z 92 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zákonodárci vládních ANO a ČSSD a opozičních SPD a KSČM.

Odškodňovací zákon a korespondenční volba z ciziny představovaly hlavní body navrhované schůze. Špičky občanských demokratů, lidovců, a TOP 09 obě předlohy hájily. Nynější vládní programy náhrad za omezení podnikání kvůli protikoronavirovými opatřením pokládají za složité a neúčinné. Korespondenční volba by Čechům v cizině podle nich usnadnila výkon volebního práva.

Odškodňovací zákon by poslanci měli považovat za samozřejmost, míní předseda ODS Petr Fiala. "Pokud státní moc dočasně omezí nebo zakáže výkon svobodné ekonomické činnosti, musí následovat kompenzace," uvedl. Zákon by podle šéfa lidovců Mariana Jurečky stanovil jasná a předvídatelná pravidla náhrad. "Podnikatelé ztrácejí důvěru, že stát to myslí s kompenzacemi vážně," dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Naopak ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) návrh v debatě odmítla. Obává se mimo jiné jeho zneužívání. "Předložený odškodňovací zákon je velmi obecný a povrchní," řekla. Individuální náhrady považuje za vhodnější řešení.

Zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy v zahraničí podpořil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Opoziční předloze ale vytkl například to, že by se nevztahovala už na říjnové sněmovní volby a na jakékoli mimořádné volby do dolní komory.

"Chceme usnadnit výkon svobodného volebního práva až půl milionu českých občanů, kteří žijí v zahraničí," popsal úlohu volby dopisem Fiala. Podle Pekarové Adamové mají Češi v zahraničí jen teoretickou možnost volit, když musí cestovat do volebních místností někdy i tisíce kilometrů. Podle Jurečky je nynější situace neférová.

Proti volbě na dálku se naopak postavil předseda SPD Tomio Okamura, podle něhož je "cestou do pekel". "Odmítáme možnost manipulování voleb," řekl.

Konání schůze podpořili i poslanci volební koalice Pirátů a Starostů. Pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal vyzdvihl zejména zavedení korespondenční volby, kritizoval naopak navrhované změny v dávkách v hmotné nouzi. "Jde o peníze pro rodiny, které jsou na dně. Minimum je potřeba lidem ponechat," řekl.

Debatu poznamenaly spory mezi Okamurou a lidovci. Okamura vyčítal KDU-ČSL účast jejích zástupců na sjezdech sudetoněmeckého krajanského sdružení, lidovci naopak poukazovali například na spolupráci SPD s Alternativou pro Německo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď