ODS vyzvala Babiše k jednání o návrhu stavebního zákona

foto Ilustrační foto - Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura hovoří na mimořádné schůzi Sněmovny ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, státnímu rozpočtu a k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, 25. dubna 2019 v Praze.

Praha - Opoziční ODS vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) ke společnému jednání o vládním návrhu stavebního zákona. Předseda občanských demokratů Petr Fiala novinářům na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že strana nabízí zkušenosti a kompetence, aby se podařilo "odblokovat" návrh, ke kterému se sešlo podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na 4500 zásadních připomínek. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by společné jednání mohlo pomoci zachránit dobré prvky a zároveň odstranit nedostatky, které podle ODS převládají.

Kabinet si od návrhu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) slibuje výrazné zkrácení a zjednodušení povolování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí. "Chceme vyzvat premiéra Babiše ke vzájemnému jednání, kde probereme, jak dosáhneme, abychom se z té otřesné 157. pozice posunuli alespoň o 100 míst dopředu," uvedl Fiala.

Česko podle Fialy nový stavební zákon potřebuje. "ODS chce udělat vše pro to, abychom tu měli nový a co nejlepší stavební zákon," uvedl. Na nynějším návrhu chtějí podle něj občanští demokraté spolupracovat kvůli tomu, že nechtějí s urychlením stavebního řízení čekat dva roky, než budou sami ve vládě. "Jsme připraveni se o tom bavit s vládou, nabízíme zkušenosti a kompetence," dodal Fiala.

Dostálová ocenila, že i opozice vnímá potřebu razantní změny stavebního řízení. "Jsem ráda za všechny podněty a připomínky, které jsou ku prospěchu věci - tedy zrychlení povolování, redukci razítek a dodržování lhůt ve stavebním řízení," napsala ČTK. Podněty nyní sbírá v krajích od starostů a úředníků. Zároveň dodala, že považuje za zbytečné oslovovat se přes média.

Kupka řekl, že stavební zákon patří mezi předpisy, u kterých je třeba najít shodu napříč stranami. "Pokud bude schválen těsnou většinou, nebude to dobrá zpráva," řekl. Některé dobré prvky z návrhu MMR je podle něj třeba zachránit, současně je ale nutné odstranit všechny nedostatky. ODS mimo jiné vadí plán na zřízení centrálního úřadu.

Po nedávné dohodě vlády a Svazu měst a obcí by úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí neměli být do nového státního modelu s Nejvyšším stavebním úřadem převedeni. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, nyní to bude podle Dostálové asi 7000. "Budeme chtít slyšet záruky, že se změny nedotknou současných pravomocí měst a obcí. Ti nejsou těmi, kdo způsobují tak pomalou výstavbu v Česku," dodal Fiala.

Dostálová dnes odmítla, že by chtěla vytvářet nový úřad. "Jen současné úředníky převedeme a jasně vyčleníme do státní správy a tím zajistíme jejich zastupitelnost. Náš návrh tedy zároveň řeší právě ten nedostatek úředníků v regionech, se kterým si dnes obce poradit nemohou," uvedla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď