ODS vybízí k jednání o podpoře ekonomiky, chce 15.000 pro postižené

foto Ilustrační foto - Předseda ODS Petr Fiala s rouškou hovoří s novináři 17. března 2020 v Praze po schůzce zástupců vlády s předsedy sněmovních stran kvůli situaci kolem nákazy koronavirem.

Praha - Opoziční občanští demokraté chtějí jednat s menšinovou vládou hnutí ANO a ČSSD o ekonomických opatřeních v souvislosti s epidemií koronaviru. Navrhuje například 15.000 korun podpory všem postiženým krizí, na twitteru to oznámil předseda ODS Petr Fiala. Vláda bude o podpoře zaměstnanosti jednat dnes odpoledne, probere návrhy směřující k zaměstnancům z dílny ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a návrhy ministerstva průmyslu a obchodu pro živnostníky a firmy.

"Vláda musí říkat pravdu a mít jasný plán pro budoucnost. Lidé mají strach, z čeho zaplatí nájem, nebo hypotéku. Proto chceme zavést rychlou pomoc všem, například 15.000 korun podpory pro všechny postižené současnou krizí. O ekonomických opatření chceme jednat s vládou," uvedl Fiala. Podle harmonogramu, který vláda nastavila s opozicí na první schůzce v úterý, by předsedové stran měli s premiérem Andrejem Babišem jednat videokonferencí příští úterý.

Jednorázový příspěvek kolem 15.000 korun by měl podle předsedy poslaneckého klubu ODS náležet lidem, kteří neplatí solidární daň, mají tedy měsíční příjem nižší než zhruba 113.000 korun. Živnostníkům ODS navrhuje pomoct jednorázovým příspěvkem 30.000 korun. Chce také, aby do konce roku fyzické ani právnické osoby nemusely splácet půjčky.

Počátkem týdne ODS zveřejnila soubor opatření na podporu ekonomiky v době postižení krizí, navrhuje například odložení plateb povinných odvodů nebo dočasný zákaz vyvádění dividend do zahraničí. Návrh s dividendami označil Babiš po schůzce za vhodný k úvaze. V úterý ODS dál navrhovala například zkrácení lhůty pro vrácení přeplatků DPH státem nebo odklad zavedení závěrečných vln EET. ODS také žádá, aby stát převzal od firem vyplácení nemocenské lidem, kteří se dostali do karantény.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď