ODS od schůzky s ANO k programu vlády příliš nečeká

foto Ilustrační foto - Předserda ODS Petr Fiala na schůzi Poslanecké sněmovny 5. prosince v Praze.

Praha - Představitelé ODS jsou připraveni zúčastnit se schůzky, kde jim hnutí ANO představí programové prohlášení menšinové vlády, kterou chystá předseda ANO Andrej Babiš. Občanští demokraté k programu sdělí svůj názor, o mnoho víc však od jednání čekat nelze, řekl dnes novinářům předseda ODS Petr Fiala. Babiš v pondělí avizoval, že v posledním předvánočním týdnu bude pro svůj kabinet shánět podporu a začne u ODS jako druhé nejsilnější strany Sněmovny.

"Pokud nás nový pan premiér a ANO pozvou k jednání, jsme připraveni jednat," řekl Fiala. ODS podle něj bude program číst a řekne svůj názor. "Ale nečekejte o mnoho víc, my tomu nepřikládáme větší význam než dosavadním dokumentům ANO, kdy papír snese všechno," uvedl. ANO podle něj přišlo s řadou slibů, ale situace v oblasti daní, byrokracie či investic tomu neodpovídá.

Občanští demokraté znovu upozornili, že ve Sněmovně dosud ve většině hlasování pomohli ANO poslanci KSČM a SPD. Po lednovém hlasování o důvěře vlády se podle nich ukáže, zda hlasovací většina se proměnila i v "tichou vládní většinu", o které veřejnosti jen nikdo neřekl. "Pokud naopak vláda důvěru mít nebude, ukáže se, že šlo ze strany vítěze voleb o promarněný čas," uvedl Fiala. ANO podle něj mělo dosavadní čas od voleb využít k hledání většiny.

Nabízí se především pokračování dosavadní koalice ANO s ČSSD a lidovci, která připravila i rozpočet na příští rok, konstatoval Fiala. "Ze současných vyjádření ČSSD a KDU-ČSL navíc můžeme odvodit, že o takovou koalici mají zájem," prohlásil Fiala.

ODS nepovažuje za reálné, že by se při případném druhém pokusu Babiše o sestavení vlády otevíral prostor k jednání mezi ODS a ANO. "My řekli svoje podmínky už před volbami, ale i to, jaké jsou překážky," uvedl Fiala. Vzhledem k tomu, že tyto podmínky nejsou v souladu s podmínkami ANO, nevidí přistoupení ke koaličnímu jednání jako pravděpodobné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď