ODS, lidovci, STAN a TOP jdou do ustavení Sněmovny v jednom bloku

foto Ilustrační foto - Předseda ODS Petr Fiala.

Praha - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se sdružily do uskupení Demokratický blok, aby společně postupovaly při pondělním ustavení Sněmovny. Novinářům jejich zástupci řekli, že nebudou do čela dolní komory volit Radka Vondráčka z hnutí ANO, požadují dvě místa místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů. Předseda ODS Petr Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi. Návrhy nového bloku kritizuje SPD, podle hnutí nerespektuje poměrný systém zastoupení v orgánech Sněmovny. Vstup do bloku odmítají Piráti a ČSSD.

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i sociální demokraté a Piráti. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. Demokratický blok má ve dvousetčlenné Sněmovně 48 mandátů, zastupuje tak přes 27 procent voličů, tedy 1,4 milionu hlasů, zdůraznil předseda ODS.

Fiala, který chtěl kandidovat do čela Sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný vzhledem k tomu, že KSČM, SPD, ale i Piráti se rozhodli vydat post šéfa komory hnutí ANO. "Já nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito subjekty. Nikdy jsem svou kandidaturu nechápal jako boj o funkci, ale jako pojistku parlamentní demokracie," vysvětlil Fiala.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Fialův krok ocenil. Bude podle něj díky tomu zcela jasné, kdo ve Sněmovně svými hlasy podpoří realizaci projektu prezidenta Miloše Zemana a šéfa ANO Andreje Babiše. Babiš sestavuje menšinovou vládu, Zeman už deklaroval, že ho případně pověří i dalším pokusem o sestavení kabinetu a nepřipustí předčasné volby, což by mohlo znamenat dlouhodobé fungování vlády bez důvěry.

Fiala ANO vyčetl, že při jednáních s ostatními stranami postupuje netransparentně a jeho postup je matoucí. "Abychom čelili mlžení, zákulisním intrikám, domluvily se tyto čtyři strany ke společnému postupu a zároveň vyzveme ANO ke společnému jednání," uvedl. Strany se do Demokratického bloku sdružily pro účely voleb na ustavující a následných schůzích Sněmovny. Jejich kluby se zavázaly postupovat jednotně a předložit společné kandidátky pro výbory na základě poměrného zastoupení.

Kluby mají zájem o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavněprávním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů. Dohoda je zatím pouze na pozicích, které bude blok požadovat, na jednání o jejich personálním obsazení zatím nedošlo.

SPD kritizuje návrhy Demokratického bloku

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) kritizuje návrhy nově zformovaného bloku ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Strany chtějí pod názvem Demokratický blok společně postupovat při ustavení Sněmovny a vznesly požadavky na posty v čele komory i výborů a komisí. Šéf SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že návrhy bloku nerespektují poměrný systém zastoupení v orgánech Sněmovny. SPD chce navíc předsedat bezpečnostnímu a hospodářskému výboru, o které blok vyslovil zájem.

"Nás to ani tak nepřekvapilo, protože jsme už viděli ty indicie," řekl Okamura ke dnes oznámenému vzniku uskupení. Blok stran oznámil, že požaduje sedm předsednických funkcí ve výborech, o vůdčí roli v bezpečnostním a hospodářském však dlouhodobě usiluje i SPD. Okamura dostal příslib, že jeho hnutí tyto výbory povede, od lídrů ANO.

Okamura skupinu stran opakovaně označil za nový blok pod vedením šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Kalousek za týden skončí v čele strany, což vysvětlil mimo jiné tím, že nechce, aby jeho osoba byla překážkou možné užší spolupráce středopravicových stran. Kalousek na twitteru uvedl, že s nápadem na vznik bloku přišel předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský a přirozeným lídrem a autorem návrhu je předseda ODS Petr Fiala. "My se rádi připojili," uvedl Kalousek.

Okamura Kalouskova slova obratem odmítl. "Kalouskovi nevěřím ani slovo, známe jeho chování z minulosti," uvedl. Připomněl, že TOP 09 a STAN v minulém volebním období kandidovaly do Sněmovny společně a sdílely poslanecký klub. Nemá dojem, že nejviditelnější tváří projektu by byl Fiala, ale považuje za ni Kalouska.

SPD dopoledne jednala s ODS a také Piráty, kteří stojí o předsednictví ve výboru pro veřejnou správu a pro životní prostředí. Okamura uvedl, že SPD v požadavku Piráty podpoří. "Doufáme, že podporu recipročně obdržíme," uvedl Okamura.

Do bloku středopravicových stran nevstoupí vedle Pirátů ani ČSSD

ČSSD se nepřidá k Demokratickému bloku, který dnes pro společný postup při ustavení Sněmovny vytvořily ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec ČTK napsal, že tuto nabídku "ČSSD s díky odmítne".

Podle místopředsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka bude sociální demokracie ve Sněmovně postupovat samostatně. Účast v opozičním bloku už ráno odmítli Piráti, protože je podle nich podmíněna odmítnutím kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka při volbě předsedy Sněmovny.

O nabídce pro Piráty a sociální demokracii informoval ráno předseda sněmovního klubu STAN Jan Farský. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu později na sociálních sítích dodal, že účast i dalších demokratických subjektů by blok uvítal. "Záleží na nich, zda se rozhodnou být v opozici, nebo zase ne až tolik," poznamenal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď