ODS, lidovci a TOP 09 zahájili kampaň heslem Jdeme do toho SPOLU

foto Ilustrační foto - Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petr Fiala (vpravo), Marian Jurečka (vlevo) a Markéta Pekarová Adamová (uprostřed) přinášejí 27. října 2020 věnce k pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze, kde na tiskové konferenci oznámili záměr kandidovat ve sněmovních volbách v roce 2021 společně v koalici.

Praha - Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 zahájili dnes kampaň před sněmovními volbami 2021 představením hesla "Jdeme do toho SPOLU" a ideových základů spolupráce. Předseda lidovců Marian Jurečka na tiskové konferenci uvedl, že strany už v obrysech přijaly programové priority. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové je spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jedinou alternativou pro středopravicové voliče. Formovanou koalici charakterizovala jako konzervativně liberální sílu, které má v srdci tradice, ale dívá se na svět moderním pohledem.

Mezi závazky, se kterými před voliče předstoupí, strany vyjmenovaly změnu daňového, sociálního, důchodového a zdravotního systému, zavedení minimálního důchodu, zjednodušení sociálních dávek, smysluplné využití prostředků EU na transformaci ekonomiky či navýšení podílu HDP do vzdělávání. Koalice chce také řešit dopady spojené s klimatickou změnou, podpoří biodiverzitu, ochranu půdy a vody, šetrné hospodaření v krajině, ozelenění měst a obcí, racionální energetické úspory a efektivní odpadové hospodaření. Současně se strany zavázaly, že zabrání vystoupení ČR z EU a pozici "černého pasažéra v NATO", oligarchizaci politiky a také například firmám z Ruska a Číny stavět v ČR nové jaderné bloky.

"Nespojili jsme se proti někomu, ale pro něco," zahájil vystoupení předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj bude chtít nabídnout fungující a srozumitelný stát, namísto bezradnosti a nepravdivé politiky, kterou nyní vede menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD. V souvislosti s tím, že ODS nedávno podpořila na rozdíl od lidovců a TOP 09 návrh hnutí ANO na zrušení superhrubé mzdy, Fiala uvedl, že daně formovanou koalici nerozdělí. "Chceme nabídnout jednoduché daně a hlavně daně, které budou předvídatelné, na které se budou podnikatelé moc připravit. Proto chceme daně změnit jenom jednou za volební období," uvedl.

Podle Jurečky chtějí voliči "akčnější vládu". Řekl, že koalice je připravena na reformy, například tu důchodovou. Řešit chce i pomalou výstavbu infrastruktury či nedostatek bytů.

Pekarová konstatovala, že koalice stran není žádné hnutí, které bude voličům "mazat med kolem úst" a říkat bezobsažná líbivá hesla. Představila také web koalice pojdtesnami.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 13. června 2021

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď