ODS, KDU a TOP chtějí schůzi Sněmovny mj. ke korespondenční volbě

foto Předseda ODS Petr Fiala hovoří 13. ledna 2021 v Praze na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně k očkovací strategii. Vlevo je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a vpravo předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Praha - Opoziční blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09, který pro letošní sněmovní volby vytvořil koalici, chce ještě v lednu svolat mimořádnou schůzi dolní komory k návrhu zavedení korespondenční volby a odškodňovacímu zákonu. Zároveň strany chtějí jako první bod řádné schůze Poslanecké sněmovny, která začne příští úterý, zařadit očkovací strategii. Předsedové stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Projednat návrh na zavedení korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí chce opozice i v reakci na to, že prezident Miloš Zeman vyhlásil termín říjnových sněmovních voleb oproti zvyklostem už v prosinci. K navrhovatelům předlohy patří zmíněné tři strany, Piráti a STAN. "V rámci Evropské unie jsme jedním z posledních států, který korespondenční volbu svým občanům neumožňuje," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jde podle ní o desetitisíce až statisíce lidí.

Odškodňovací zákon předložili poslanci TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN. Stát by měl podle předlohy platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje. Menšinová vláda ANO a ČSSD se k předloze postavila záporně.

Lidovecký předseda Marian Jurečka upozornil na to, že do Česka už dorazilo od firmy Pfizer přes 169.000 dávek vakcíny proti covidu-19, očkováno ale dosud bylo podle odhadů 70.000 až 75.000 osob. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po návštěvě očkovacího centra v Brně řekl, že oficiálně nahlášeno z očkovacích center bylo 61.474 lidí. "Chceme příští týden na začátku jednání schůze požádat vládu o informace o tom, jaká je očkovací strategie z hlediska dosavadního průběhu, ale i plánů pro příští týdny a měsíce," řekl.

Česko se podle něj neobejde bez specializovaných očkovacích center. Komunální politici jsou připraveni k maximální součinnosti, vláda ale musí dát jasný rámec a pomoci vše zabezpečit finančně i materiálně, míní Jurečka. Kabinet do složité operace musí zahrnout maximum především praktických lékařů nebo objektivně informovat o dopadech očkování, dodal. Vyzval vládu ke společnému jednání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď