ODS chce rychlé přijetí odkladu elektronických receptů

foto Jednání zástupců hnutí ANO a ODS o budoucím uspořádání Poslanecké sněmovny se konalo 24. října v Praze. Na snímku hovoří po schůzce s novináři předseda ODS Petr Fiala. V pozadí vlevo místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, vpravo předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Praha - Opoziční ODS bude usilovat o rychlé přijetí odkladu zavedení elektronických předpisů na léky, které by měly nahradit papírové recepty už počátkem roku. Navrhla také zrušit elektronickou evidenci tržeb nebo zákaz prodeje ve velkých obchodech o vybraných svátcích. Návrhy dnes zástupci občanských demokratů stručně představili novinářům.

Lékaři by podle stávajícího zákona měli recepty v elektronické podobě začít povinně vydávat od ledna příštího roku. Kritici včetně předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury tvrdí, že kvůli tomu hrozí uzavření mnoha ordinací na venkově, které vedou starší lékaři, a tím i ohrožení dostupnosti lékařské péče.

Odklad navrhla také část senátorů, prosazuje jej Česká lékařská komora. Podle ní by eRecepty neměly být povinné. Lékaři se obávají sankcí za nedodržování povinnosti. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta na již dříve slíbil, že že ústav bude k lékařům po 1. lednu přistupovat vstřícně a benevolentně.

Zrušení elektronické evidence tržeb i prodeje o některých svátcích ODS zdůvodnila tím, že obě povinnosti zavedly nerovnost mezi podnikatele a obchodníky. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija označila za nesmyslné, že v obchodních centrech musí být o některých státních svátcích velké obchody uzavřené, zatímco malé nikoli. ODS plánuje také zrušení kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty.

Občanští demokraté chtějí také zrušení daně z nabytí nemovitosti, neboť převod této povinnosti mezi prodávajícím a kupujícím zvýšil ceny nemovitostí o čtyři procentní body, uvedl Stanjura. Za milionový byt tak lidé zaplatí o 40.000 korun navíc, podotkl. Občanští demokraté navrhli také novelu o evidenci obyvatel, podle níž by si nájemce bytu mohl na jeho adresu přihlásit trvalý pobyt pouze se souhlasem vlastníka nemovitosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď