ODS chce bránit regulaci hypoték a zjednodušit stavební právo

foto Ilustrační foto - Poslankyně Jana Černochová (ODS) vystoupila na schůzi poslanecké sněmovny 28. června v Praze.

Praha - Odstranění stavebních uzávěr, zjednodušení stavebního zákona a zlepšení územního plánování může podle občanských demokratů pomoci s výstavbou nových bytů v Praze. ODS chce také bránit regulaci hypoték, aby se nové byty v Praze nestaly dostupnými pouze pro nejbohatší, kteří si je kupují jako investici. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli středočeský lídr ODS Jan Skopeček a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která vede do voleb pražské občanské demokraty.

Česká národní banka usiluje o pravomoc určovat limity úvěrů na bydlení, v současnosti vydává pouze doporučení. V létě ve Sněmovně neprošel návrh, jímž by se tato pravomoc dostala přímo do zákona o ČNB. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností. Guvernér ČNB Jiří Rusnok pak řekl, že se centrální banka stala obětí politické hry. "Je zjevné že v Poslanecké sněmovně pochopení pro to, aby ČNB mohla tyto nástroje použít jako závazné, chybí. Je to politická hra, které jsme se jako regulátor stali obětí," uvedl.

ODS dnes řekla, že tomuto návrhu bude bránit. "Snažit se o to ČNB bude nadále. Budeme tomu bránit," uvedli představitelé strany.

Stavba nových bytů v Praze v poslední době setrvale klesá. V Praze se loni začalo v bytových domech stavět 1707 bytů, meziročně o 56,8 procenta méně. Nedostatek bytů žene vzhůru jejich ceny.

V oblasti dopravy, která spojuje zájmy Prahy a Středočeského kraje, budou občanští demokraté usilovat o co nejrychlejší dostavbu Pražského okruhu se záchytnými parkovišti a prosazení zákona o prioritních stavbách. Vzhledem k špatnému stavu dálnic hovoří před volbami také o dočasném zrušení dálničních známek pro osobní auta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 17:00 30°C

Celá předpověď