Odpůrci covidových pasů se pokusili vtrhnout do budovy rumunského parlamentu

foto Demonstrace odpůrců covidových pasů před budovou rumunského parlamentu v Bukurešti, 21. prosince 2021.

Bukurešť - Demonstranti v Bukurešti se pokusili proniknout do budovy rumunského parlamentu, zablokovali dopravu a zdemolovali některá auta ve snaze zabránit zákonodárcům v zavedení povinných covidových pasů pro zaměstnance. Protest svolala krajní pravice, informovala agentura Reuters.

Fotogalerie

Policie byla zaskočena, když stovky protestujících vnikly branou do dvora parlamentu, posprejovaly auta a donutily pracovníky ostrahy zablokovat vchody do budovy. Protestující později sami odešli, policie nebyla nucena použít sílu.

Vládnoucí koalice centristů a socialistů v současné době vyjednává o podmínkách zavedení povinného zdravotního průkazu. Žádný takový zákon však v tuto chvíli nemá parlament na pořadu jednání.

V rámci protestu organizovaného opozičním krajně pravicovým Svazem pro sjednocení Rumunů (AUR) se dopoledne sešlo před parlamentem odhadem 2000 až 2500 lidí z celé země, mávali rumunskými vlajkami a skandovali "Svobodu".

V říjnu rumunští senátoři těsně zamítli návrh zákona, podle něhož by zdravotnický personál a zaměstnanci veřejného sektoru a velkých soukromých firem museli mít u sebe covidový pas. Cílem opatření mělo být zvýšit celkově nízkou proočkovanost obyvatelstva.

Koaliční vláda jedná o novém návrhu zákona, podle nějž by se většina pracovníků musela prokázat certifikátem o očkování, dokladem o prodělání nemoci nebo negativním testem na koronavirus. Zatím se ale nedohodla na tom, kdo a jak dlouho bude testování platit.

Rumunsko je po Bulharsku druhým nejméně proočkovaným státem v Evropské unii, vakcinaci má ukončenou zhruba 40 procent obyvatel. Podle Reuters se jedná o důsledek nedůvěry lidí ve státní instituce i nedostatečné osvěty o očkování. Na vrcholu čtvrté vlny epidemie covidu-19 koncem října se Rumunsko umísťovalo na předních místech světového žebříčku z hlediska počtu úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na milion obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď