Odpověď Izraele nebude krátkodobá, varoval Netanjahu

foto Rakety vypálené z pásma Gazy na Izrael. 

Jeruzalém - Extrémisté, kteří dnes večer raketami zaútočili na oblast Tel Avivu, za své činy draze zaplatí a odvetná operace Izraele potrvá delší dobu, uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Skupina Hamás reagovala, že na protiútok je připravená. Při palestinském raketovém útoku zemřela padesátiletá žena, její smrt potvrdili zdravotníci. Média hovoří také o šesti až osmi zraněných, mezi nimiž je pětileté dítě.

Policie oznámila, že rakety zasáhly Holon, Rišon Lecion a Givatajim, což jsou místa ležící jižně a východně od Tel Avivu. Policie hlásí, že tam bylo osm lidí zraněno, někteří z nich vážně. Mrtvá žena je hlášena právě z Rišon Lecionu.

Palestinští radikálové odpalují rakety na Tel Aviv v odvetě za izraelské nálety na obytné domy v Pásmu Gazy. Palestinská raketová palba a izraelské protioperace pokračují od pondělka. O život při nich přišlo 31 lidí, nichž 28 v Pásmu Gazy a tři v Izraeli.

Skupina Hamás oznámila, že na Tel Aviv z Pásma Gazy vzlétlo 130 raket. "Plníme svůj slib, brigády Kásam (ozbrojená složka Hamásu) zahájily největší útok na Tel Aviv a jeho okolí se 130 raketami v reakci na útoky nepřítele na výškové civilní domy," uvedl v prohlášení Hamás, který Pásmo Gazy ovládá.

Také Islámský džihád pohrozil útokem na Tel Aviv, pokud Izrael nezastaví palbu na obytné domy. Večer se při jednom z nich zřítil 13patrový dům v Gaze, ale Izraelci jeho obyvatele předem varovali a vyzvali k evakuaci. "V reakci na útoky na obytné výškové domy se Tel Aviv setká s raketami ve 21:00 (20:00 SELČ)," uvedl Islámský džihád v prohlášení.

Izrael kvůli palbě přerušil provoz na mezinárodním Ben Gurionově letišti u Tel Avivu a později uzavřel celý vzdušný prostor. Podle listu The Times of Israel bylo letiště zhruba po hodině znovu otevřeno.

Podle izraelských médií rakety mířily i na střední Izrael, pondělní raketová palba se zaměřila také na Jeruzalém. Při dnešní předchozí palbě raketa zasáhla zásobník patřící k ropovodu mezi Ejlatem a Aškelonem. Chemikálie začaly hořet a dosud se je nepodařilo uhasit. Do vzduchu podle izraelské televize zřejmě unikají nebezpečné látky.

Současným bojům přecházelo několik dní napětí v Jeruzalémě a pondělní policejní zásah proti protestujícím Palestincům na Chrámové hoře. Zraněno tam bylo několik stovek osob.

Mnoho zemí vyzývá Izrael k umírněnosti, Egypt se snaží zprostředkovat klid. Nejmenovaný izraelský bezpečnostní představitel citovaný serverem The Times of Israel řekl, že o možném příměří by mohl Izrael začít uvažovat ve středu, vládní představitel ale řekl, že Hamás zatím nepocítil ani zlomek izraelské vojenské síly. Ve středu mají být v Izraeli zavřené všechny školy a jejich vedení se připravuje na několikadenní distanční výuku.

"Pokud chce Izrael eskalaci, hnutí odporu je připraveno a pokud chce přestat, tak jsme taky připraveni," uvedl lídr Hamásu Ismáíl Haníja.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes palestinské raketové útoky odsoudila a řekla, že Izrael má právo na legitimní obranu. "Jeruzalém je pro věřící na celém světě velmi významné místo, musí být místem sdílené existence," uvedla. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price vyzval obě bojující strany, aby šetřily civilisty. "Izrael má právo bránit se a reagovat na raketové útoky. Palestinci mají právo na bezpečí a ochranu stejně jako Izraelci," řekl Price.

Bývalý prezident Donald Trump využil situace k útoku na svého nástupce. Násilí je podle něj důsledek slabosti prezidenta Joea Biden. "Když jsem byl v úřadu já, byli jsme považovaní za mírovou administrativu, protože nepřátelé Izraele věděli, že USA Izrael pevně podporují a že v případě napadení přijde rychlá odplata. Za Bidena ve světě přibývá násilí a ubývá stability, protože Bidenova slabost a chybějící podpora Izraele vede k novým útokům na naše spojence," míní Trump.

Ve středu se kvůli konfliktu již podruhé za poslední tři dny mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, informovaly agentury AFP a Reuters. O uzavřené jednání požádaly Tunisko, Norsko a Čína.

Rakety odpálené z Gazy v izraelském Aškelonu zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí. Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí.

Podle webu The Times of Israel v Aškelonu raketa zasáhla rodinný dům. Izraelská média nejprve informovala o jednom mrtvém a několika zraněných, z nichž jeden byl ve vážném stavu.

Šéf záchranářů Eli Ben později novinářům potvrdil, že raketová palba z Gazy v Aškelonu zabila dvě ženy. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

"Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil Netanjahu.

Ministr obrany Benny Ganc, který dnes jednal s představiteli armády a měst na jihu Izraele řekl, že "každý den útoků na izraelské občany posouvá teroristické organizace (v Pásmu Gazy) roky zpět". "Nepřestaneme útočit, dokud znovu nezavládne klid," řekl. Podle něj působí izraelské útoky značné škody palestinským skupinám Hamás a Islámský džihád, které v pondělí zahájily raketovou palbu na Izrael.

Armáda odpoledne ohlásila další vlnu náletů na cíle Hamásu a Islámského džihádu v Pásmu Gazy. Cílem je údajně jeden z velitelů Hamásu, pozice této organizace a zbrojní sklady. V izraelských městech a vesnicích poblíž hranice Pásma Gazy se ozývají neustále poplašné sirény upozorňující na raketový útok. Novou vlnu raket hlásí město Aškelon, kde po předchozích útocích dostali lidé povolení vyjít z krytů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď