Odpojení od plynu po konci Bohemia Energy hrozí podle komory stovkám firem

foto Plynový hořák - ilustrační fotografie.

Praha - Odpojení od plynu po ukončení činnosti Bohemia Energy hrozí podle Agrární komory ČR stovkám firem, které mají velkou odběrovou kapacitu. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba přesahuje 630 megawatthodin, a nevztahuje se tím pádem na ně institut dodavatele poslední instance (DPI), tedy povinnost jiné firmy jim plyn dodat. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes ČTK řekl, že jde o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli.

Pánková uvedla, že záležitost se týká například chovatele prasat Proagro Nymburk nebo velké společnosti chovající vodní drůbež. Podle pražské energetické burzy mohou mít problémy i města a obce, které dosud nenakoupily dodávky energií na příští rok.

"Hledáme nového dodavatele, ale jsme pod velkým časovým tlakem a jsme tím nuceni přistoupit na méně výhodné podmínky. Při odpojení dodávek plynu hrozí úhyny selat na porodně a také velké problémy při odchovu nosných kuřic a také při výkrmu brojlerových kuřat," sdělili ČTK zástupci Proagro Nymburk.

Velká chovatelská společnost, která si nepřála být jmenována, začala odbírat plyn od firmy DPI. Smlouvu na příští rok uzavřela s novým dodavatelem. "Pokud bychom byli odpojeni od plynu v současné době, tak budeme mít veliký problém a pravděpodobně zavřeme středisko," uvedli její zástupci.

Agrárníci spolu s Hospodářskou komorou ČR začali ve čtvrtek mapovat mezi svými členy, kolika z nich odpojení od plynu hrozí. Vyzvali také ministerstvo průmyslu a obchodu k neodkladnému řešení situace. Havlíček dnes ČTK řekl, že distributoři energií mají přes Operátora trhu s elektřinou (OTE) informace o tom, koho se v tuto chvíli institut DPI týká a koho ne. "Jsou s odběrateli v kontaktu a informují je, že je třeba změnit dodavatele, aby měli plyn k dispozici i nadále. Většina z dotčených firem již s novými dodavateli jedná," dodal.

Pavel Grochál, mluvčí největšího dodavatele plynu v ČR, firmy innogy, dnes ČTK řekl, že podobně jako u domácností se na innogy ve větší míře v těchto dnech obracejí také firemní zákazníci. "Energie jsme schopni pro ně zajistit, ale výhradně za tržní ceny. Ty se však mění i v řádu hodin. Jednáme operativně a snažíme se těmto zákazníkům být poradcem v této komplikované situaci," dodal.

Středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) dnes uvedla, že ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v Česku. Problémy však podle ní mohou mít města a obce, které doposud nekoupily dodávky energií na příští rok.

"Řada klientů si doposud nezajistila dodávku energií na příští rok. Znamená to tedy, že pokud se ceny na velkoobchodním trhu do konce roku nesníží, budou muset realizovat fixaci na stávajících cenových hladinách, což pro tyto subjekty bude pochopitelně znamenat značné zvýšení nákladů na energie," uvedl generální sekretář burzy David Kučera.

Oznámení o ukončení činnosti se kromě samotné Bohemia Energy týká společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600.000 zákazníků, plyn téměř 300.000. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Dnes Bohemia Energy uvedla, že svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům dostojí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď