Odložení začátku sezony prospívá pracím na zámku ve Vranově

foto Na zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku pokračovala 6. dubna 2020 rekonstrukce střech a středověké věže. Turistická sezona nezačala kvůli pandemii koronaviru, což zřejmě urychlí dokončení stavebních prací. Podle původních předpokladů měla rekonstrukce s přerušením v době sezony skončit příští rok v květnu, je ale možné, že opravy budou hotové dříve.

Vranov nad Dyjí (Znojemsko) - Místo turistů, kteří se od dubna měli po zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku procházet, patří památka nadále výhradně stavebním dělníkům. Odložený začátek sezony nejspíš urychlí práce na rekonstrukci střech a středověké věže, řekl ČTK kastelán zámku Radek Ryšavý. Sezona nezačala kvůli pandemii koronaviru.

"Rekonstrukce střech i strážní věže je rozsáhlá a náročná. Původně jsme měli v plánu práce na turistickou sezonu zastavit nebo omezit, aby nekolidovaly s návštěvníky. Kvůli odloženému začátku sezony to ale není nutné," uvedl Ryšavý.

Současná část rekonstrukce zasahuje hlavně první nádvoří a právě strážní věž ze 14. století. Součástí oprav je vytvoření vyhlídkového ochozu pro návštěvníky.

"Po dokončení rekonstrukce vznikne samostatná prohlídková trasa, která povede po 109 schodech skrz šest podlaží věže až na nový ochoz. Předpokládáme, že v přízemí bude vstupní informace o historii věže a v některém poschodí vystavíme například torza trámů, které podle dendrochronologické analýzy pocházejí z roku 1350. V horním poschodí je zachované autentické zdivo ze 14. století a nejspíš necháme prostor mluvit sám za sebe," popsal Ryšavý.

Podle původních předpokladů měla rekonstrukce s přerušením v době sezony skončit příští rok v květnu, kastelán ale připouští, že odložení začátku sezony by dokončení prací mohlo urychlit.

"Zatím práce pokračují podle termínu. Je ale možné, že bychom stávající část probíhající rekonstrukce zvládli už letos," připustil Ryšavý.

Podobně jako ve Vranově jsou na tom i na zámku v Uherčicích, kde pokračují rozsáhlé práce za více než 100 milionů korun. "Tím, že se tedy nemusí potkávat dělníci s návštěvníky, je vše jednodušší. Práce by sice pokračovaly i v době sezony, ale musely by návštěvníkům mírně ustupovat," řekla ČTK kastelánka Uherčic Alena Lysá.

Památky, které byly otevřené už v březnu, se pro veřejnost uzavřely v polovině března v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, zahájení sezony na většině z nich bylo odloženo až na dobu po skončení nouzového stavu. Většina památek tak odložila přijímání sezonních zaměstnanců a jejich stávající personál se věnuje údržbě prostor památek i přilehlých pozemků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď