Odkladnou péči kvůli covidu zatím omezilo 20 až 30 procent nemocnic v Česku

foto Ilustrační foto - Na snímku z 20. dubna 2021 je pacientka a ošetřující personál na ortopedickém oddělení v nemocnici v Sokolově.

Praha - Odkladnou péči kvůli koronaviru zatím muselo omezit 20 až 30 procent nemocnic v Česku, řekl dnes v Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo) vedoucí Národního dispečinku lůžkové péče Tomáš Vymazal. Pacientů s covidem-19 bude podle něj v nemocnicích přibývat ještě několik týdnů, situace by ale neměla dospět do stavu, kde byla loni na podzim a letos na jaře.

"Předpokládáme, že očkování, podávání protilátek i prodělaní nemoci by měly zajistit, že nebudeme v tak vážné situaci, jako tomu bylo na podzim a na jaře," řekl Vymazal. Letos na jaře se nemocnice podle údajů ministerstva zdravotnictví staraly v některých dnech o víc než 9500 covidových pacientů a ve vážném stavu bylo přes 2000 z nich. Loni na podzim potřebovalo intenzivní péči někdy i 1200 z víc než 8000 pacientů s koronavirem.

"V nejbližších týdnech určitě očekáváme nárůst nemocných," podotkl dnes Vymazal. Dosavadní trend podle něj odpovídá rizikovému scénáři vývoje epidemie. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 4296 lidí, ve vážném stavu bylo 635 z nich. Covidovými pacienty je nicméně podle Vymazala zatím obsazeno jen 17 procent kapacity jednotek intenzivní péče.

Nejvíce jsou nyní vytížené nemocnice a jednotky intenzivní péče v Jihomoravském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Právě v těchto krajích se nejvíc omezuje odkladná péče, zejména ortopedické operace, řekl Vymazal. Technického vybavení a přístrojů je podle něj dostatek, "úzkým hrdlem" je kvalifikovaný zdravotnický personál.

Nejmenší je vytíženost nemocnic v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Kvůli nedostatečné kapacitě byli zatím přeloženi dva pacienti mezi nemocnicemi ve Zlínském kraji, převážení mezi kraji, jako při minulých vlnách epidemie, zatím není potřeba, doplnil Vymazal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď